Çiçekler

Merhaba sevgili okuyucular. Bu sefer çiçeklerle ilgili bir yazı yazacağım. Çiçekleri seçme sebebim, çiçekleri sevmem çok güzel kokuyorlar.

Bildiğiniz üzere çiçeklerin bir sürü çeşitleri var. Bu çeşitler açelya, akasya, ateş dikeni, bambu, begonya, bonsai, fesleğen, fulya, gailardia, gardenya, gece sefası, gelincik, gerbera, dlayöl, gloksinya, gül, kaktüs, klanchoe, kamelya, kana, karanfil, kardelen, kasımpatı, küpe, lale, lavanta, leylak, lilyum, manolya, menekşe, mum, nergis, nilüfer, orkide, ortanca, papatya, şakayık, sardunya, sarısalkım, şebboy, siklamen, sümbül, süsen, taflan, yasemin, zambak…gibi. Ben çiçekleri çok severim. Çok güzeller ve çok güzel kokuyorlar. Aranızda çiçekleri sevmeyenler var mı? Tabi bazı kişilerin alerjisi olabiliyor. Hadi bir de şu başlığa bakalım.

ÇİÇEKLER ÜREMEYİ NASIL SAĞLAR

Erkek organların başındaki topuzlu başçığın içindeki İki kese «çiçek tozu» denilen sarı veya kırmızı bir tozla doludur. Çiçeğin dişi organı biçim bakımından küçücük bir sürahiye benzer. Bunun şişkin olan tarafına «yumurtalık» adı verilir.

Bir çiçeğin döllenmesi, erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşerek çoğalma kabiliyeti olan yeni bir hücre meydana getirmesidir. Bunun için de çiçek tozunun dişi organın tepeciğine konması gerekir. Bu konma ya rüzgârla ya da böceklerle olur. Rüzgârla uçuşan çiçek tozlarının dişi üreme organının üzerine konması ihtimali azdır. Bu gibi bitkilerin çiçek tozları sayıca çok olur. Örneğin bir çam ormanında havayı dolduracak kadar kesif bir sarı bulut halinde uçuşan sarı tozlar çamların kolayca döllenmesini sağlar. Bu gibi tozlaşma daha çok açık tohumlularda, bir çeneklilerde, taç yaprağı olmayan bitkilerde olur.

Bitkilerin büyük bir kısmı döllenmesini böcekler sağlar. Dişi organın tepeciğine konan çiçek tozları bir boru meydana getirerek yumurtacığın deliğine kadar uzanır, orada yumurta hücresiyle birleşerek döllenmiş yumurtayı meydana getirir .( ALINTI: www.nkfu.com/çiçekler-hakkında-genel-bilgi/ ).

Benim en sevdiğim çiçek gül, çünkü gül çok zarif bir çiçek. Görünüşü ve kokusu çok güzel. Sizin en sevdiğiniz çiçek türü ne?

(Visited 1.303 times, 1 visits today)