Çikolatanın Gizemi

İNSANLARIN ÇİKOLATA YEMESİNİN BAŞLICA SEBEPLERİ ŞUNLARDIR

  • Çikolata insanları mutlu eder
  • Stresten uzaklaştırır
  • Ömrümüzü uzatır
  • Kalbe faydalıdır
  • Kemikleri besler

İnsanlar, yani çoğu kişi çikolata alırken kararsız kalırlar. Hangisini alsam fıstıklı mı, fındıklı mı, gofret mi, beyaz çikolata mı, sütlü mü, karamelli mi, bitter mi, beyaz gofret mi, hangisini alsak bir türlü karar veremeyiz. Ardından birini seçmeye karar  veririz. Çikolatamızı yerken aklımız diğer çikolatalarda kalır! Daha sonra bir arkadaşımızla karşılaşırız ve görürüz ki, aklımızda olan diğer çikolatayı o kişi ballandıra ballandıra yiyor!!

BİZLER NE ZAMAN ÇİKOLATA CANAVARI OLURUZ?

Genellikle stres halinde çikolata yeriz.

Öğrenciler, genellikle dersten önce, enerji depolamak için çikolata yerler.

Yetişkinler ise üzüldüğünde veya bunaldığında çikolata yemeye başlarlar ve bu hiç bitmez!

Ailemizle keyif yaparken veya arkadaşlarımızla sohbet ederken genellikle tatlı bir şeyler yemek isteriz. Örneğin çikolata. 🙂

Ayrıca herkesin kendine özgü çikolata zevkleri vardır. Bunun yanında her ülkenin farklı tatta ve farklı tarifte çikolataları bulunur. Benim hoşuma giden, en güzel çikolata yapan ülke açıkçası İSVEÇ.

PEKİ NEDEN İSVEÇ ÇİKOLATASI?

İsveç çikolatalarının başka çikolatalara göre en büyük farkı, bazı çikolataların içinde aşırı miktarda tuz bulunmasıdır. Fakat bunun yanında İsveç çikolatalarının içinde dondurulmuş karamel, badem, tuz karışımı, anason, çilek krema, hindistan cevizi, böğürtlen gibi farklı malzemeler bulunur. Bunların arasından benim favorilerim aslında hepsi… Aslında İsveç çikolataları çoğu kişinin alışık olmadığı tatlardır.

isveç çikolatası ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca çikolata bir sürü etkinliğe sebep olmaktadır. Buna örnek olarak; insanlar çikolatayı o kadar çok seviyorlar ki Fransız bir sanatçı çikolatadan kıyafet yapmaya karar vermiştir. Bunun yanında yine Fransız bir sanatçı çikolatadan kolye yapmıştır.

fransa çikolatası ile ilgili görsel sonucu

Eminim ki dünyadaki neredeyse tüm insanlar çikolatayı beğenirler ve severler, çok azı sevmez. Ben çikolata alerjisi olanlara acıyorum. Sanatçılara ilham veren çikolata hem tadıyla onları mutlu etmiş hem de bu mutluluk hormonunun salgılanmasıyla çok değişik, çok güzel sanat eserlerinin meydana çıkmasına sebep olmuştur. Bunlara örnek olarak:

çikolata heykelleri ve eserleri ile ilgili görsel sonucu,

Bunun gibi eserlerin daha çok yapılması ve yayılması için lütfen uğraşalım.

(Visited 491 times, 1 visits today)