Çizgili Pijamalı Çocuk

Öğretmenim okumam için verdiği kitabı tanıtmak istiyorum. Bu kitabın adı ‘Çizgili Pijamalı Çocuk.’

Kitabı ilk gördüğümde başlığından çok etkilenmemiştim fakat zorunlu okumam gerektiği için okudum. Ama ilk yirmi sayfasını falan okuduğumda çok ilgimi çekti ve iki gecede bitirdim. Ben bu kitabı çok beğendim çünkü, oldukça sürükleyici ve güzel. En sevdiğim karakter Bruno adlı dokuz yaşındaki bir çocuk oldu.  Bu kitabın sonu çok üzücü ama sonuna gelmeden önceki bölümler çok maceralı. Benim en sevdiğim bölüm, en heyecanlı olan 19. bölüm oldu. Kitabın bitmesini hiç istemedim. Bu kitap benim en sevdiğim kitaplar arasında yer alıyor artık.

Bu kitabın yazarının adı ise John Boyne. Bende bu yazarın bir kaç tane daha eseri var. Bunlardan bir tanesi ‘ Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk’ diğeri ise ‘Ormanın Kalbindeki Çocuk.’ Onları da öğretmenim önerdi bize. Bu kitapta genel olarak beğenmediğim bir yer yoktu. Sadece az da olsa bilmediğim kelimelerin olması ve sonunun çok üzücü bitmesi diyebilirim. Kitabın anlatım şekli ve geçen diyaloglar da çok güzel.  Size bu kitabı tavsiye ederim. Eğer benim gibi John Boyne’nin kitaplarını beğenirseniz, belirttiğim diğer iki kitabı daha okuyabilirsiniz. Ben daha onları okumadım ama başlıkları çok ilgimi çekti. Ancak şu anda okuduğum kitabı bitirdikten sonra başlayabilirim. Bu yazarın kitapları dikkatimi çok çekiyor artık, çünkü  bu kitaptan çok etkilendim. En sevdiğim kitaplarımın arasında yer aldı. İyi ki öğretmenim bu kitabı okumamı istemiş.

Size öğretmenimin bir tavsiyesini hatırlatmak istiyorum. Her zaman kitap okurken yanınızda kalem taşıyın. Neden mi? Çünkü  kitapta beğendiğiniz bölümleri, ilginizi çeken bölümleri veya bilmediğiniz kelimelerin altını çizerseniz daha iyi aklınızda kalıyor. Son olarak unutmayın ki eğer kitap okuma alışkanlığı edinirseniz, sınavda veya başka şeylerde daha başarılı olursunuz. Neden mi? Çünkü kitap okudukça daha dikkatli ve hızlı okumaya başlıyorsunuz ki, sınavlarda başarılı olabilmek için bu gerekli.  Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa biran önce o alışkanlığı kazanın. İyi okumalar.

(Visited 523 times, 1 visits today)