Çocuk Oyunları

8 yaşındayım. Önce ailemle sonra arkadaşlarımla oyunlar oynadım. Oyunların bir kısmı oyuncaklarla bir kısmı da  bilgisayarda ya da telefonda oynanıyordu. Okulda problem çözme ve proje geliştirme etkinliğinde benim bilmediğim pek çok oyunla tanıştım. Oyun oynamak için teknolojiye ihtiyaç yokmuş. Bunu duyunca şok geçirdim. Oyunları oynadık ve eğlendik. Sizlerle de bu bilgileri paylaşmak istedim.

 Çocuk oyunları; çocukların oynadığı bazen yetişkinlerin de eşlik ettiği veya kendi aralarında eğlendiği oyunlardır.  Bazı oyunlar için açık alan gerekirken, diğerleri ev ve okul içerisinde oynanabilir. Tek kişilik çocuk oyunları olduğu gibi onlarca kişi ile oynanan oyunlar da vardır.

Bazı çocuk oyunları  tüm dünyada ve aşağı yukarı aynı kurallarla birçok ülkede oynanır. Pek çok oyun yüzyıllar öncesinden günümüze ulaşmıştır. Günümüzdeki  sek sek, körebe, ip atlama, çember çevirme, dama,  gibi oyunların çok eski dönemlerde oynandığını öğretmenim anlattı.Bu oyunların çocukların çok sevdiği oyunlar olduğunu da söyledi.

Bende küçük bir araştırma yaptım. Yeni öğrendiğim oyunları ve kurallarını yazdım. İyi eğlenceler.

KEDİ VE FARE OYUNU
Öğrenciler bir veya iki halka üzerinde sıralanır. Yüzleri içe dönüktür. Bir oyuncu kedi olarak seçilir. Bu dairenin dışında kalır. Diğeri ise fare olarak dairenin ortasındadır. Kedi ; “Ben kediyim” diye seslenir.
Fare : “Ben de fareyim” der.
Kedi : “Seni yakalayacağım.”
Fare : “Yakalayamazsın.”
Oyun bundan sonra başlar. Kedi diğer oyuncuların engellemelerine rağmen fareyi yakalamak ister. Fare yakalanmamak için kaçar. Dairedeki çocuklar farenin kaçmasını sağlamak için ona yol verirler. Fare yakalanınca oyuna yeniden başlanır.
OYUNCAK OYUNU
Bütün çocuklar bir halka üzerinde sıralanırlar. Birisi ortadadır. Bütün öğrencilere birden altıya kadar numaralar verilir. Sonra öğretmen numaralara isimler verir.
Örneğin ;

1. ler Bebekler,
2. ler Trenler,
3. ler Toplar,
4. ler Tahta askerler,
5. ler Uçaklar,
6. lar Taksiler.
Bundan sonra ortadaki oyuncu, “Trenler” diye bağırır. Tren olan ikiler, geriye doğru bir adım atarak halka etrafında koşarlar ve tekrar yerlerine gelirler. Yerine ilk gelen öğrenci elini yukarıya kaldırır ve ortadaki ile yer değiştirerek, ikinci oyunu o başlatır.
Oyunları öğrendikçe bilgisayardan uzaklaştım. Arkadaşlarımla daha çok vakit geçiriyorum. Size de öneriyorum.

 

 

(Visited 244 times, 1 visits today)