Dağınıklık

Herkese merhaba! Bu yazıda sizlerle dağınıklıktan bahsetmek istiyorum. Odaların veya dolapların dağınıklığını düşünelim isterseniz. Eminim çoğunluk benimle aynı fikri paylaşacaktır. Bir oda dağıldığında hiçbiriniz toplamak istemez ve o hale getirdiğiniz için içten içe pişmanlık duyarsınız. İşte Ben de öyleyim. Genelde odamı dağıtıyorum ve toplamak istemiyorum. Ama dağınık oluşu hoşuma gitmiyor.

dağınıklık ile ilgili görsel sonucu

Aslında bazı yöntemlerle dağınıklıktan kurtulabiliriz. Mesela her bir kategoriye göre kutu hazırlayabiliriz. Böylece küçük şeylerin dağılmasının önüne geçmiş oluruz. Ayrıca fazla kıyafet de odanızın dağınık olmasının sebeplerindendir. Benim odamda da maalesef bir sürü fazla kıyafet var ve bu beni üzüyor. Mobilyaların üstünde bile kıyafetlerim oluyor.  Eşyalarım fazla olunca bazen dolaba koymaya üşeniyorum ve sonuç dağınıklık. Bu dağınıklığın çalışırken kafamı toplamama engel olduğundan bahsetmiyorum bile. Baş edilemez bir hale dönüyor bazen. Bunlara birazda olsa engel olmak tabi ki mümkün. Özellikle dolabını dağınık hissedenler, bendensiniz. Benim de dolabım dağınık olur ve bunun sebebi size söylediğim gibi fazla eşya. Önceden her gün dağılırdı dolabım fakat artık neredeyse 3 haftada bir dağılıyor. Çünkü giymediğim bir çok kıyafeti bağışladım. Bu hem benim açımdan hem de ihtiyacı olan insanlar açısından çok güzel bir şey oldu. Dolabımı düzenli tuttuğum sürece, iş ileri boyuta gitmiyor. Dağılmıyor ve ben yorulmuyorum.

Bir de ihtiyacınız olmadığında gözünüzün önünde durur, ihtiyacınız olduğunda ise ortadan kaybolur ya eşyalarınız. Çok sinir bozucu bir durumdur. Bu tür sorunlara engel olmanın yolu yine bir kutudur. Öncelikle küçük eşyalarınız için küçük bir kutu bulun, süsleyin ve üzerine yazın. O kutuya sadece yazdığınız eşyaları koyarsanız kaybolma ihtimali çok düşecektir. Eğer çok unutkansanız, telefonunuzun notlar kısmından faydalanabilirsiniz. Nerede ne olduğunu görmeniz için oraya da yazabilirsiniz.

Aslında hepimiz dağınık olmanın katlanılamaz bir şey olduğunu biliyoruz. Ancak bazıları bu dağınıklığa alışmıştır. Bazıları da dayanamaz. Ben sanırım alışan kısımda yer alıyorum ama dağınıklıkla başa çıkmak için çok çözüm aradığımı da belirtmek isterim. Bazıları da eskiden dağınıktır ama sonra düzelmiştir. Düzelmeyi başaranları buradan tebrik ediyorum gerçekten, çünkü dağınık olmayı alışkanlık edinen birinin, bu alışkanlığından vazgeçmesi çok zordur ve zaman ister. Başarabilenler hayatını rahat bir şekilde kontrol edebilir demektir. Umarım dağınık yaşamaya alışmış olan herkes bu alışkanlığından kurtulur.

 

(Visited 234 times, 1 visits today)