Değerli Sağlık Çalışanları

Sevgili sağlık çalışanları,

 

Kırk yıl düşünsek aklımıza gelemeyecek bir sürecin içerisinde bulunmaktayız. Yaşadığımız bu pandemik süreçte sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğrenmiş bulunmaktayız. Atalarımızdan duymuş olduğumuz “Sağlık her şeyden önce gelir” sözü yine doğruluğunu ispatlamıştır. Ortaya çıktığı ilk zamanlarda korona virüs basit bir grip hastalığı olarak görünürken şu an bütün hayatımızı kapsar hale gelmiştir. Gencinden yaşlısına bütün insanların hayat standartlarını etkilemeye başlamıştır. Örneğin; biz öğrenciler okula gitmek yerine uzaktan eğitim yöntemi ile evlerimizden bilgisayar başında eğitim görürken, bazı işyerlerinde ise ofis ortamları yok olmuş, toplantılar ve yapılacak işler yine evden yapılmak zorunda kalınmış, yaşlılar ise evlerinden dışarı çıkmaya korkar hale gelmiştir. Hatta birtakım kısıtlamalar yaşantımızın bir parçası olmuştur. Bu durum sosyal ve kültürel faaliyetleri olumsuz yönde etkilemiştir.

 

Her ne kadar bizler bu sürece alışmış olsak bile siz sağlık çalışanları gece gündüz ayrımı yapmaksızın, daha yoğun bir tempo içerisine girmiş bulunmaktasınız. Neredeyse bir yılı geçkin bir süredir kendinizi riske atarak görevlerinizin başında her türlü fedakârlığı yapıyorsunuz. Yeri geldiğinde kendi kişisel hayatlarınızdan taviz veriyorsunuz. Ben de bir sağlık çalışanı kızı olduğumdan bu süreci çoğu kişiden daha iyi anlayabiliyorum. Mesela; annem eve geldiğinde çok yorgun bir halde geliyor ve bizlere sarılamadan direkt duşa koşmak zorunda kalıyor ve aynı zamanda bir anne olarak evdeki sorumluluklarına yerine getiriyordu. Bu arada sevdiklerine, anne babasına gitmeye korkuyor ve çekiniyordu. Bu gibi binlerce sağlık çalışanları ve aileleri dünyanın her tarafında bulunmakta ve zorluklar çekmektedirler. Sizler zor şartlar altında çalışırken her ne kadar kendinizi korumaya çalışsanız da hastalığa yakalanıp hayatını kaybeden hatta bazen hasta veya hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan sağlık personeli arkadaşlarınız da oldu. Hiçbirinizin verdiği emeklerden dolayı haklarını ödeyemeyeceğimizden sizlere minnettarız.

 

Hayatlarımızda zaten başa çıkılması zor bir virüs var iken şu an bu virüsün mutasyona uğramış halinin çok daha hızlı yayıldığı ve çok daha etkili olduğu kısa bir süre içerisinde öğrenilmiştir. Bu virüse yakalanan kişiler ile yine ilgilenen ve çaresini bulmaya çalışan taraf sizlersiniz. Bizler de bir vatandaş olarak yerine getirmemiz gereken görevleri ve uymamız gereken kurallara uyarak sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Umarım hep birlikte verdiğimiz bu çaba güzel sonuçlar verir ve üstesinden geliriz. Kısacası bu millet, bu dünya için yaptıklarınız paha biçilmez bir değerdedir. İnsan hayatları için verdiğiniz ve vermeye devam ettiğiniz mücadelelerden dolayı sonsuz saygı ve teşekkürü hak ediyorsunuz. Çok ama çok teşekkürler…

(Visited 14 times, 1 visits today)