Değişken Öncelikler

“Öncelik” diye adlandırdığımız kavram ne kadar değişken değil mi? Kişiden kişiye göre, yaşadığımız bir olaya göre, gittiğimiz bir yere göre, okuduğumuz bir yazıya göre, hatta ve hatta belki de yeni tanıştığımız bir kişiye göre her an her saniye değişebilir.

Bir anneye göre çocuğu, çocuğuna göre en sevdiği oyuncağı değil midir hayatında en çok sevdiği, en çok önemsediği şey? Sonra o çocuk büyür ve en çok önemsediği şey o oyuncak  değil geleceği olur. İlerde olacağı meslek, kazanacağı maaş  artık onun yeni önemsediği şey olur. Sonra belki de bir yerde bir yazı okur, bu onun mesleğini kötüleyecek bir yazıdır, tekrardan değiştirir fikrini. Bu sefer başka bir meslek arayışına girer. Sonra bir insan çıkar karşısına der ki “Hayallerden vazgeçmek hayattan da vazgeçmektir” der ve tekrardan eski olmak istediği mesleğe geri döner. Belki ilerde çok sevdiği bir kişiyi hayatı boyunca bir daha görememek üzere kaybeder, o zaman da hayatın önceliğinin aslında sağlık olduğuna karar verir. İşte bu çocuğun en başında en önemsediği şey bir oyuncak olmasına rağmen hayatında olan en ufak bir şey onun önceliğini hemen değiştirebilir. 

Image result for hayatımızdaki öncelikler paul auster

Benim ise bu hayattaki önceliklerim ailem, sağlığım, başarılarım, mutluluğum, yakın dostlarım ve ülkem. Aslında bu listem arasında parayı eklemek istemem fakat maalesef ülkemizde para olmadan hedeflerimize ulaşmak, hatta belki para olmadan yaşamak gerçekten çok çok zordur. Bence böyle olmaması lazım. Para bizi iyi bir insandan kötü bir insana dönüştürülmemesi lazım. Ama üzülerek söylüyorum ki belki de tanıdığımız çoğu insanın maalesef hayatında en önemli şeyler listesinde belki de 1. sırada. Benim tabii ki de 1. sırada değil fakat ülkemizin şu an ki halini göz önüne alırsak benim de öncelikler listemde maalesef yer alıyor.

Bana soracak olursanız “Öncelikler listende 1. sırada hangisi yer alıyor?” diye ben “Ülkem” derdim. Çünkü bence ülkemiz olmazsa eğer ailemiz de olmaz, mutluluğumuz da olmaz, aslında öncelikler sırasına girmemesi gereken para bile olmaz. Bu yüzden 1. sırada benim için ülkem var.

Bu hayatta önemsediğimiz şeyler için her zaman çaba sarf etmeliyiz. Eğer sağlıksa önceliğimiz, yemeklerimizi düzenli yemeli, düzenli doktora görünmeliyiz. Aileyse eğer onlarla daha fazla zaman geçirmeliyiz. Başarıysa daha çok çalışmalıyız. Fakat hiçbir zaman önceliklerimizin değişeceğini unutmamalıyız.

(Visited 823 times, 1 visits today)