Demba Ba’nın Hayatı

Demba Ba...Ben size bu yazımda çok beğendiğim bir futbolcuyu tanıtmak istiyorum. Adı Demba Ba. O bence çok başarılı bir futbolcu ve ismi de çok değişik.

Demba Ba 25 Mayıs 1985’te Fransa’da doğmuş. Küçükken de futbola çok meraklıymış. 1992 yılında Montgaillard’da oynamaya başlamış. Daha sonra Frileuse ve Chatillon’da oynamış. 1999’da Port Autonome takımının altyapısına girmiş.

Aslında İngiltere takımlarında oynamak istiyormuş ama İngiliz takımlarına kabul edilmemiş. O da profesyonel futbol hayatına Fransa’da başlamış ve Fransa’nın 3. lig takımlarından Rouen’de oynamış. Daha sonra sırasıyla Belçika Mouscron, Almanya Haffenheim, İngiltere Westham United, Newcastle United ve Chelse takımlarında oynamıştır.

16 Temmuz 2014’te Beşiktaş’a transfer olmuş. Beşiktaş’ta 9 numaralı Demba Ba...formayı giyen Demba Ba, İstanbul’da oynanan Feyennoord maçında 3 gol atarak Avrupa kupalarının ilk hat-trick yapan futbolcusu olmuş. Ayrıca 2014-2015 sezonunda 8 maçta 8 gol atarak Avrupa kupalarında bir sezonda en çok gol atan futbolcu unvanını elde etmiş. Beşiktaş’ta oynadığı 44 maçta 27 gol atarak Beşiktaş’ın bir sezonda en çok gol atan yabancı oyuncusu unvanını almış.

2015 yılında Çin’in Shanghai Shenhua takımına transfer olan Demba Ba’nın, Shanghai SIPG takımıyla yaptığı maçta ayağı kırıldı. Çok ciddi sakatlık geçirse de Demba Ba futbol oynamaya devam edecekmiş.

Türkiye Demba Ba’yı Beşiktaş ile tanıdı. Beşiktaş’ta kısa bir süre oynasa da Türkiye ve Beşiktaşlılar onu çok sevdi. Demba Ba Türkiye’de öyle çok sevildi ki, adına şarkı bile yapıldı.

Ben onun çok iyi bir futbolcu olduğunu düşünüyorum. O yüzden ayağının bir an önce iyileşmesini ve yeniden futbol oynamaya başlamasını istiyorum.

(Visited 615 times, 1 visits today)