Deneyler ve Canlılar

İnsanların canlarının bu denli önemli olduğu ve sırf kendi yararları için başka insanların canlarını tehlikeye atmalarına göz yummaları kulağa ne kadar doğru geliyor? Belki de farkında olmadan kendimiz de yapıyoruzdur bunu.

“Yapılması tehlike arz eden bilimsel deneyler, sonucu insanlığın yararı içinse, uygulanmalıdır.” Bu cümleye katılacak olanlar olacağı gibi katılmayacaklar da olacaktır tıpkı benim gibi. Her ne kadar canlıların yararına olacak olursa olsun eğer deneyi yapacak olan kişiler zarar görecekse bunu yapmanın herhangi bir anlamı yok. Madem insan canı önemli bir kişi iki kişi demeden kimsenin zarar görmeyeceği ortak bir yol bulunmalı. Kendimizi onların yerine koyalım. Siz başka canlar için en değerliniz yani kendini canınızdan vazgeçebilir misiniz? İllaki büyük sonuçlar olacak diye bir şey yok. Belki de çok küçük bir iz bırakacak veya herhangi bir yara vb. şeyler olmayacak. Bunun garantisi yok bildiğimiz üzere. Ancak ne olursa olsun bu riski siz olsanız alabilir miydiniz?

Eminim bazı kişiler bu sorumluluğu, bu riski alacaktır ancak ne olursa olsun ben bu düşünceye katılmıyorum. Aslında eski dönemlere baktığımızda bile daha tedbirli olmamız gerektiğini görüyoruz. Eskiden beridir yapılan birçok zararlı, büyük tehlikeler arz eden deneyler uygulanmıştır. Önümüzde bu kadar çok örnek varken bizler deney yapmaya devam ediyoruz. Önceden de belirttiğim gibi hiçbir canlı başka bir canlının yaşamını veya özgürlüğünü kısıtlayamaz. Buna hayvanlar üzerinde deney yapmak da dahil. Bahsetmeye çalıştığım konu sadece deneyi yapan değil deneye maruz kalan hayvanlar, ülkeler, ağaçlar, insanlar, binalar kısacası canlı cansız her ne olursa olsun zarar verilmemelidir. Üstelik teknoloji bu kadar gelişmiş, bu kadar ileri seviyeye çıkmışken zarar gören her şeye haksızlık olur. Bakıldığı zaman eski zamanlardaki deneyler ve şimdiki deneyler arasında oldukça büyük fark var. O zamanlarda yeterli kaynaklar ve bilgiler olmadığı için üstüne teknoloji de bu kadar gelişmiş olmadığı için tabi ki daha kötü sonuçlar çıkabiliyordu. O yüzden şu anki olanaklarımızı iyiye kullanıp verimli sonuçlar elde edebiliriz. 

Başka varlıkların haklarını hiçe sayanlar için ise kesinlikle bir yaptırım olmalı. Belki de diğer canlılara yaptıklarını kendilerine de uygularsak birçok canlının hayatı tehlikeye girmemiş olacak ve de böylelikle demokratik bir şekilde, kimsenin zarar göremeyeceği düzende hem deneyler hem de biz insanlar çok daha iyi sonuçlar alacağız. Son söz olarak deneyleri desteklememe karşın herhangi bir canlıya zarar gelecekse yapılmamasından yanayım.      

(Visited 107 times, 1 visits today)