Dengeli Beslenme

Büyümek ve sağlıklı yaşamak için beslenmeliyiz. Bebekler ve çocuklar büyümek için beslenirler. Yetişkinler ise sağlıklı yaşamak için beslenirler. Bu nedenle her insanın beslenme ihtiyacı, yaşına ve cinsiyetine göre değişir.

Bebekler anne sütüyle veya mamayla beslenirler. Çünkü ağızları küçük, dişleri yoktur. Ayrıca, sindirim sistemleri de gelişmemiştir.
Çocuklar ise gelişme çağına udengeli-beslenmenin-onemi-ve-faydalari-320x286ygun beslenmelidirler. Her gün süt, yumurta, peynir, yoğurt ve bal tüketmelidirler. Ayrıca, mevsime uygun olarak, sebze ve meyve yemeleri gerekir. Bu şekilde tüm besinlerden uygun oranlarda yararlanmalıdırlar. Buna dengeli beslenme denir. Sadece, patates, pilav ve çikolata yemek kilo aldırabilir. Ama bu şekilde beslenerek sağlıklı büyüyemeyiz.
Yetişkinler de beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmaları gerekir. Unlu ve şekerli besinleri de çok tüketmemeleri gerekir.
Yaşlılar ise yağlı ve tuzlu besinleri az tüketmelidir. Sindirimi kolay besinleri tercih etmeleri sağlıkları için daha yararlıdır.

Eat healthy! Sliced vegetables in a form of weight-lifter
Sonuç olarak beslenmek, sadece karın doyurmak değildir. İnsan, yaşına ve sağlık durumuna göre dengeli beslenmelidir. Sağlıklı yaşamın sırlarından birinin dengeli ve sağlıklı beslenme olduğunu unutmamalıdır.

(Visited 100 times, 1 visits today)