Denizatları

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

denizati

Kafalarını at kafasına benzemesinden dolayı bu ismi alan denizatlarının  kafası gövdesiyle 90 derece açı ile birleşir.Vücudu testere şeklinde kuyruğu ince ve hareketlidir.Yetişkin bir denizatının boyu 2 ile 35 cm arasında değişebilir .

 

   YAŞAM ALANLARI

Ilıman ve tropikal sularda yaşamayı severler akıntıların az imagesolduğu bölgelerde yaşarlar ülkemizde buna Akdeniz ve Ege kıyıları örnektir.Uygun ortamı bulabilirseler 4-5 yıl kadar yaşayabilirler. Akvaryumlarda uzun süre yaşayamazlar .

 

largeİYİ YÜZEMİYORLAR

Suda yaşamalarına rağmen iyi yüzemiyorlar çünkü 3 küçük  yüzgeçleri var :Sırttaki  yüzgeç hareket  etmek için gerekli enerjiyi sağlıyor diğer 2 yüzgeç ise yön değiştirmeyi  ve dengeyi sağlıyor. Bu nedenle yüzmeleri pek de kolay olmuyor.Yüzme keselerin de bulunan gazın miktarını ayarlayarak yüzeye çıkıp alçalabiliyorlar . Eğer bu kese zarar görürse dibe batar ve tekrar yukarıya çıkamazlar ki bu bir denizatı için ölüm demek. Kısa bir süreliğine dibe batmak içinse   kuyruklarını kullanırlar. Kuyrukları ile bir yosunu kavrayıp kendileri aşağıya çekerler.

 

bloggRENGARENKLER

Genelde turuncu ,türkuaz, parlak sarı , koyu kırmızı bazen de siyah , gri ya da haki yeşil olabilirler .Bazı türler ise saydam görünüm de olabilirler Bu yüzden genelde fotoğraflarda çıkmazlar.

 

 

AVLANMA

Küçük karidsuperthumb (1)es ve kabuklular ile beslenirler . Avlarını kolaylıkla yutmaları için uzun burunları vardır. Denizatları kafalarını sadece aşağıya yukarıya hareket ettirebilirler ama birbirinden ayrı hareket edebilen gözleri sayesinde kendini avlamak isteyenleri ve avlarını rahatlıkla görebilirler.Onları tehlikeden  koruyan zırh gibi kabukları vardır ve bu nedenle ölüp kuruduğunda bir denizatının eliniz ile kıramazsınız.

 

KAMUFLAJ  USTALARI

indir

Kendilerini tehlikeden korumak için bukalemun gibi renk değiştirebilirler. Birçok denizatı gövde şeklini değiştirerek küçük çıkıntılar üretip tıpatıp bir mercana benzeyebilir.Denizatları kamuflaj yeteneklerini sadece kamufle olmak için değil aşık olduklarında da kullanırlar

 

 

 

blogggggggggggggggggggggTAM OLARAK KAÇ TÜRÜ OLDUĞU BİLİNMİYOR

Bugüne kadar yakalaşık 40 türü keşfedilmiş fakat tam olarak kaç türü olduğu hala bilinmiyor.

 

ERKEKLERİ  DOĞURAN TEK CANLI TÜRÜ

Denizatlarının ilginç özelliklerinden biri de erkeklerinin doğurmasıdır. Hamilelik süreci 10 ile 42 gün arasında   sürer . Bir erkek tek sefer 1500 -1800 yavru doğurabilir ama bunlardan sadece 3 -7 tanesi yaşayabilir. Bir baba yavrularını doğurduktan görevini tamamlamış olur yavrularını yetiştirmez .Bazı babalar doğumdan sonra bitkin düşüp ölebiliyor

https://youtu.be/8LG8aoT4_2YDENİZATI AVCILIĞI

https://youtu.be/8LG8aoT4_2Y

 

 

blogDenizatı nüfusu son zamanlarda  aşırı avlanma sebebiyle tehlike altına girmiştir Geleneksel Çin şifalı biliminde kullanılmak üzere her yıl 20 milyon denizatı yakalanır ve bitki bilimi ile uğraşan sektörlerde satılır .Denizatı ithalatı ve ihracatı 15 Mayıs 2004’ten  itibaren kontrol edilmeye başlanmıştır . Yakalanan bu denizatları astım, öksürük, baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bazı türleri zehirlidir bu sebepten dolayı etini yemeyiz.  Denizatlarının varlıkları kırk milyon yıl öncesine dayanan bu tür hayvanlar aleminin en değişik türlerinden biridir.

 

Kaynakça

Www.weheartit.com/ Www.biligilerdunyasi.net/ Onedio.com/ altugoztuk.blogcu.com/ Www.biligiutam.com/ Www.turkcebilgi.com/ Bilgihanem.com/ Www.forumsal.net/ Www.kelyata.com

 

 

(Visited 688 times, 1 visits today)