Dikkat! İyileşeyim Derken Hastalanmayın

Yanlış ilaç kullanımı en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmada ilaç etkileşimi ve yan etkiler nedeni ile ölümler 4. sırada gelmektedir. 

Hatalı ilaç kullanımı günümüzde ne yazık ki oldukça yaygın ve çok ciddi sorunlara yol açmakta. Yanlış ilaç kullanımının en sık nedenleri; eğitim düzeyinin düşük olması, eş-dost tavsiyesi ile ilaç kullanımı, doktorların yoğunluk nedeni ile her hastaya yeterli zaman ayıramaması, eczacıların yanlış ekonomi uygulamaları, ilaç prospektüslerinin yeterince anlaşılır olmamasıdır.

Uygunsuz ilaç kullanımı insanlarda ve diğer canlılarda bazı sağlık sorunlarına sebep olur. Bunlardan bazıları;

-Baş ağrısıcvsa2xtwwaa0bvc

-Alerji                                                               

-Karın ağrısı

-Zehirlenme

-Kusma

-Bağımlılık yapma

-Organ hasarı

Hatalı ilaç kullanımı kulağa zararsız gibi gelebilir, ancak yapılan araştırmalara göre yanlış reçetelenmiş ilaçlar ve yanlış kullanılan ilaçlar 1 milyondan fazla kişinin rahatsızlanmasına sebep olmakta. İlaç profesyonel doktorlar tarafından tavsiye edildiğinde, doktorun söylediği süre boyunca, uygun gördüğü dozda, uygun gördüğü şekilde ve zamanlarda kullanılmalıdır.*

İnsanlar yakınlarının, komşularının ve diğer kişilerin tavsiye ettiği ilaçları doktorlarına sormadan kullanmakla hata yaparlar. Çünkü bir ilacı bir vücut kabul ederken başka bir vücutta yan etkiler yapabilir. Aynı ilaç her yaşta kullanılmayabilir ve ayrıca bu ilacı kullanmamamız gereken bir durumumuz olabilir ve bunu biz bilemeyebiliriz. Kullandığımız bir ilacımız varsa ve doktor tavsiyesi olmadan aldığımız bu ilaç kullandığımız ilaç ile ters etkileşime girebilir. Çok basit bir bir krem ya da ağrı kesici bile ciddi problemlere yol açabilir.

Hiç kimse başkalarına ilaç tavsiye etmemeli ve başkalarının kendisine tavsiye ettiği ilaçları da doktoruna sorup onayını aldıktan sonra kullanmalıdır. Ailelerde de hatalı ilaç kullanımı gözlenmektedir. Örneğin bazı aileler çocuğunu doktora götürmek yerine hemen antibiyotiğe başlarlar. Gereksiz antibiyotik kullanımı bakterilerin direnç geliştirmesine sebep olmakta ve o antibiyotik artık o bakteriye etki etmemektedir. Gereksiz maliyet ve yan etkileride tabi ki diğer olumsuz tarafları.

İnsanların bu konuda daha fazla bilinçlendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunun için okullarda zaman zaman bu konuya değinilmeli, yayın organları da bu konuda gerekli desteği vermelidir. Doktorların ve eczanelerin bu konuda çok hassas olmaları gerekir. Neden bir insan, önlenebilir bir durum olmasına rağmen uygunsuz ilaç kullanımından dolayı sakat kalsın ya da hayatını kaybetsin ki? Neden boşu boşuna sevdiklerinden ayrılsın ve neden ülkemize gereksiz bir maliyet olsun ki? Eğer insanlar her konuda olması gerektiği gibi bu konuda da daha fazla bilinçlenirse, hayat daha güzel ve yaşanılası olacaktır!

*=www.İlaçpedia.com

(Visited 76 times, 1 visits today)