Dans ve Spor

İlk başta spor deyince akla gelen ilk şey genellikle basketbol veya futbol olur. Ama hiç kimsenin aklına dansın da bir spor olduğu ve birçok çeşidinin olduğu gelmez. Mesela hip hoptan yola çıkalım. Hip hop yetmişli yılların başında Amerikalıların en alt sınıf insanları ile göçmenler arasında yayıldı. Hip hop sadece müzikle değil farklı sanat türleri ve ifade şekilleri ile yoluna devam etmiştir. Doksanlar yaklaşırken müzik ve hip hop yeni bir evreye geçti. Bana göre iyi bir hip hopçu olmak istiyorsak bunun için yedi kurala uymak gerekiyor:

Birinci adım iyi çalışmak ve cesaret. Eğer sizde azim ve cesaret varsa yani topluluk önünde dans edebiliyorsanız birinci adım tamamlanır.

İkinci adım güzel bir müzik. Eğer müzik size uygunsa o zaman siz de kendinize göre bir dans seçip o müzik ile güzelce dans edebilirsiniz.

Üçüncü adım ise sizi imagesiyi bir şekilde çalıştıran öğretmen. Çünkü öğretmen sizi iyi çalıştırır ve yoğurursa siz de o kadar iyi olursunuz.

Dördüncü adım güzel bir kıyafet. Kıyafet zaten dansı ve sizi her zaman değiştirir. Mesela siz etek giydiğinizde bu elbisenin hip hop ile ne alakası var derler ve daha çok ilgi çeker.

Beşinci adım motivasyon. Motivasyon en önemli adımlardan biri. Eğer siz kötü bir dansçı iseniz, sahneye çıkıp o alkışları duyduğunuzda mutlu olup çok güzel dans edebilirsiniz. Ama siz dünyanın en iyi dansçısı da olsanız motivasyonunuz sıfır olduğunda çok kötü dans edersiniz.

Altıncı adım grup arkadaşları. Ne ilgisi olabilir diye soracaksınız. Eğer grup arkadaşlarınız ile aranızda kötü bir elektirik varsa, birbirinizi sevmiyorsanız iyi dans edemezsiniz. Sizi seven ve destekleyen arkadaşlarınız varsa, hatalarınızı ve kusurlarınızı örten arkadaşlarınız varsa o zaman ekipçe çok güzel dans edersiniz.

Yedinci adım araştırma. Araştırma yapmak  o sporla ilgili bilgi verir. Nasıl bir spor yaptığınızı ve nasıl zorluklarla karşılacağınızı anlarsınız. Sürekli araştırma yapmak, ufkunuzu açarak bilginizi genişleterek size daha iyi dans etme imkanı tanır.

Sonuç olarak her zaman mücadele etmek ve pes etmemek gerekir. Hip hop karma karışık hareketlerden oluşuyormuş gibi dursa da  bu bir danstır ve her spor dalının kuralları vardır.

En iyi sporlardan biri danstır.

 

 

(Visited 61 times, 1 visits today)