Dilara’nın Mutfağı; Duru’ya Rakip

Merhaba arkadaşlar. Bugün size İspanya’nın ünlü bir tatlısı olan Churros yapacağım. İspanya’nın diğer ünlü yemek ve içecekleri: Gazpacho, Tapas, Tortilla, Paella, Sangria..

Gazpacho, çorba da diyebiliriz. İçine domates ve karlı malzemeler katılarak yapılan bir çorbadır.

Tapas, daha çok meze denilebilir.

Paella, İspanya’nın her bölgesinde o bölgeye mahsus deniz ürünleri ile hazırlanır.

Sangria ise bir içecektir. Alkollüdür genelde ama alkolsüzü de vardır. Meyvelerden hazırlanır.

Yazımda sizlere İspanyol tatlısı tarifi vereceğim için size İspanya mutfağı hakkında da bilgi vermek istedim. Umarım işinize yarar bir gün.

Hamur için malzemeler:

  • 1.25 su bardağı su
  • 80 gram tereyağı
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 su bardağı +2 yemek kaşığı un
  • 3 yumurta
  • Kızartmak için sıvı yağ

Üstü için malzemeler:

  • Toz şeker
  • İsteğe bağlı olarak tarçın
  • Daha sonradan bandırmak için çikolata

Küçük bir tencereye suyu, tereyağını ve şekeri koyuyoruz. Ardından bunları ocakta homojen bir sıvı hale gelene kadar ısıtıyoruz. Bu malzemeler ısınırken unu başka bir kapta eleyip ocakta ısıttığımız yağın içine koyuyoruz. Unu elememizin sebebi topaklanmayı önlemek. Daha sonra kıvamı hamur kıvamına gelene kadar kavuruyoruz. Çok fazla da kavurmamamıza gerek. Daha sonra hamuru mikserle çırpmak için bir kaba döküyoruz ve çırpın. Hamur ılınınca mikseri çırparken aynı zamanda kabın içine yumurtaları teker teker ve yavaşça döküyoruz. Buradaki amacımız ise yumurtanın sıcak hamur içinde pişmemesi. Ardından hamurumuzu yıldız uç takılı sıkma torbasının içine döküyoruz. Sıkma torbası yerine buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz.

Daha sonra tavaya yağ koyarak onu kızdırıyoruz. Çok kızdırmayın öfkeli oluyor, saldırabilir. Daha sonra churros hamurunu kızgın yağın içine istediğimiz büyüklükte sıkıyoruz ve onları kızartıyoruz. Ardından hazır olan churrosları ılınıncaya kadar bekletiyoruz. Bir kaba toz şeker ve tarçını katarak onları karıştırıyoruz ve churroların üstüne döküyoruz. Hazırladığımız churroları batırarak yiyebilmemiz için çikolata eriterek de yiyebilirsiniz.

Ben bu tarifi basit gördüğüm için uzun zamandır kullanıyorum. Bu ayki blog konumda Duru’nun bir önceki blogu olan ‘Waffle tarifi’ne rakiptim. Buradan kendi rakiplerimi de çağırıyorum. Umarım tarifi  beğenirsiniz. Görüşmek üzere.

 

(Visited 235 times, 1 visits today)