Dinazorları Görmek İsterdim

Dinazorları çok merak ettiğim için bu konuyu seçtim. Dinazorları hep görmek istedim. Keşke onların yaşadığı dönemlerde olabilseydim. Dinazorlar aynı kertenkeleye benziyorlar. Çok büyük ve uzun boylu oldukları için onlara çok ilgi duyuyorum. Bazen üzerlerine binip saatlerce gezmeyi hayal ederim.

Dinazorların beslenme şekilleri: Genelde et yiyenler ve ot yiyenler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yeryüzünde yaklaşık 850 farklı dinazor çeşidi yaşamıştır. Çok fazla çeşidi olan dinazorların tümü yumurtlayarak ürerlerdi. Yumurtaları çok kalın bir kabuğa sahipti. Bu sayede yavru rahat bir şekilde korunabiliyordu. Boyutları arasında devasa farklar olan bu canlıların en büyükleri 25 m uzunluğunda 18-25 ton ağırlığındadır. En küçükleri ise 60 cm uzunluğunda 5 veya 6 kilogram ağırlığında olabiliyordu. Dinazorlar ingilterenin Sussex şehrinde bulunmuştur. Bazılarına T-rex Argentinosaurus, Apatosaurus, Anklylosaurus, Spinosaurus vb. isimler verilmiştir. O dönemde hava daha yumuşaktır yani sıcaktır. Çünkü buzullaşma yoktur. Ayrıca çok çeşitli dönemler boyunca dinazorlar dünyada yaşamlarına devam etmişlerdir. Dİnazorların yaşadığı döneme “jura” dönemi denilirdi. Bu dönemde denizlerde sürüngenlerin çağı vardır. Dinazorların yavaş yavaş nesli tükendi ve yok oldular. Günümüzde arkeologlar tarafından kazı çalışmaları yapılarak dinazorlara ait kemik kalıntıları bulunarak müzelerde sergileniyor. İnsanları bilgilendirmek ilgi çekmek adına çalışmalar yapılmaktadır.
Ben böyle bir müzeye daha önce gitmiş ve çok etkilenmiştim. Dinazorları anlatan oyuncaklar, kitaplar günümüzde vardır. Geçmişe dair en büyük ilgi odağı olmuştur onlar. Çok korkunç görünmelerine rağmen bana hep sevimli gelmişlerdir. Dinazorları öteki hayatımızda görebileceğimi düşünüyorum.

(Visited 228 times, 1 visits today)