Fiyat/Performans Canavarı: General Mobile GM 5 Plus

Ülkemizde telefonların fiyatının fazlasıyla artması sonucu artık insanlar fiyat/performans telefonlarına daha çok yönelmeye başladı. Hatta çıktığından beri dünyanın konuştuğu bir telefon olan General Mobile GM 5 Plus high  kendi hakkında konuşturmaya devam ediyor. Şüphesiz ki şu anda fiyat/performans oranı olarak birinci sırada yer alıyor.

6082104c6938ec1419267a2a1d9aeeefÜlkemizde satışa çıktığı resmi fiyatı 999 TL olan bu telefonun fiyat/performans listesine girmesinin elbette birçok nedeni var. Teknik özelliklerine öncelikle kabaca bir bakalım:

-Metal Kasa , -Snapdragon 617 İşlemci , -Adreno 405 Grafik İşlemci , -3 GB RAM , -32 GB Depolama ( bu kapasite 128 GB kadar çıkabildiğini de söyleyelim ) , -5.5 inç Full HD Ekran , -Corning Gorilla Glass 4 , -13 Megapiksel Arka ve Ön Kamera , -3100 mAh Batarya.

İsterseniz tasarım ile derine inmeye başlayalım. İlk olarak dış görünüş olarak kesinlikle çok güzel gözüktüğünü itiraf etmeliyim. Ön panel ile beraber yan çerçevelerde metal kullanılmış olması telefona ayrı bir hava katmış. Arka kapağındaki kısmen yumuşak kapak elde güzel bir hissiyat bırakıyor. Bunun dışında bildirim ledinin aşağıda olması da telefona ayrı bir simetri ve hava katmış. Eğer benim gibi simetri hastası olan biriyseniz bu telefonun tasarımı tam gm-5-uzaygrisi-detaysize göre.

Ekrana geçelim Corning Gorilla Glass 4 ve 2.5 D’lik bir camla kaplı olan bu telefonun en iyi özelliklerinden biri kesinlikle ekranı. Camın altında oluşan boşluğu örten bir teknoloji var, bu sayede ekranı daha yakın görebiliyorsunuz. Yani ekrana bakarken hem daha canlı hem de daha detaylı görebiliyorsunuz. Azıcıkta olsa güç takımı var tabi ki ama bu ekrana bakarken zaten bunu umursamayacaksınız.

Donanımda ise bizi Snapdragon 617 İşlemci, Adreno 405 Grafik İşlemci ve 3 GB Ram karşılıyor. Ara yüzde hiçbir sıkıntı çıkarmamakla kalmıyor aynı zamanda çoğu oyunu en iyi Fps’de oynamamıza da olanak sağlıyor. Oyun oynarken de çok ısınmadığını söylemeden geçmeyelim. Androidone ile gelen telefonun eğer güncelleme çıktığı an telefona gelmesini istiyorsanız Androidone sayesinde güncellemelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Telefonun hoparlörlerine gelelim. Hiçbir cızırtı olmadan konuşabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Hoparlörleri gayet net ve güzel ses çıkışlarına sahip. Uzun veya kısa konuşmalar fark etmez ne kötü karşı ses duyarsınız ne de size kötü cızırtılar gelir. General-Mobile-5-Plus-Soru-Sorun-ve-Kullanıcı-YorumlarıSadece konuşurken hoparlöre aldığınızda giden sesin yankı yapması ve hafif gürültülü gitmesi gibi bir durum söz konusu.

Kamerada ise iki tarafta da kullanılan 13 megapiksellik kameraların gayet net olduğunu söylemeliyim. Ön kamerada yer alan fazla bir flash karanlık yerlerdeki selfiler için birebir. Bazı telefonlarda olan donanımsal değil de yazılımsal flash (fotoğraf çekerken ekranın parlaması) olan telefonlara karşı da elbette bir artı daha sağlıyor. Arka tarafta ise 2 ledflash bize sunuyor. Ters ışık olmasına rağmen gayet güzel bir fotoğraf gösteriyor.

3100 mAh olan batarya kesinlikle upuzun bir pil ömrü vaat ediyor. Batarya uzun gider iyi hoş da ekran tüketimi olarak o işlemciler suyla çalışmıyor elbette. Batarya tüketiminin bir miktarını sırtlayan ekran burada yine karşınıza çıkıyor ama o kadar iyi ekranın da bir dezavantajı olsun. Siz yine de kafanıza bir şey takamadan istediğiniz gibi vakit geçirin çünkü şarjı bitmeden bir günü rahatlıkla çıkaracaktır.

Peki neden bu telefonu almalıyım? Çünkü bu kadar özellikleri bir arada toplayan bu telefonun adı üzerinde “fiyat/performans” telefonu olduğu için resmi fiyatı olan 999 TL’ye bu özellikler gerçekten tartışma götürmez.

(Visited 141 times, 1 visits today)