Film: Doktor Strange

Marvel yapımı olan bu film geçtiğimiz günlerde çıkmasına rağmen büyük ilgi gördü. 4 Kasım’da vizyona giren Doctor Strange, 3D ve IMAX 3D platformlarında yayınlandı. Marvel’ın çizgi romandan uyarlanan 14. filminin senaryosunu Derrickson ve C. Robert Cargill yazdı. Filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Michael Stuhlbarg, Benjamin Bratt, Scott Adkins, Mads Mikkelsen ve Tilda Swinton vardı. Doctor Strange’yi canlandıran Benedict Cumberbatch daha önce oynadığı Sherlock, Enigma ve Star Trek gibi film ve dizilerde olduğu gibi bu filmde de büyük ve çok güzel bir iş çıkarmıştı. Benedict Cumberbatch gibi diğer oyuncular da çok iyilerdi.

download

Filmin Konusu ve Özeti: Korkunç bir trafik kazası geçiren ünlü cerrah Doctor Strange ellerini kullanamaz hale gelir. Bu durumu düzeltmek için bütün tıbbi yöntemleri deneyen Strange bir türlü bir kurtuluşa varamaz. Sonra Strange, gittiği fizik tedavi merkezinde doktorunun Jonathan Pangborn adındaki belinden aşağısı felçli bir hastasının mucizevi bir şekilde iyileştiğini öğrenir ve bunu duyan Strange, Jonathan Pangborn’u bulur. Pangborn, Strange’i Himalayalar‘da bulunan Kamar-Taj’a yönlendirir. Burada Kadim Kişi ve onun öğrencileri ile tanışan Strange, kendini bir anda dünyanın gerçekliğini yok etmeye çalışan daha önce görülmemiş kötü güçler karşısında bulur. Bu karşılaşmada ön safhalarda olacak Strange’i hiç tahmin etmediği bir macera beklemektedir.

Düşüncelerim: Bana göre film etkileyiciydi. İzlediğim en iyi bilim kurgulardan biriydi. İçinde hem bilim kurgu, macera hem de ders çıkarılabilecek edebi konulara değinilmişti. İçimizdeki kötülüğün sürekli bulunduğu ve onu nasıl dizginleyeceğimiz anlatılıyordu.

Doctor Strange filmi diğer Marvel filmlerine göre daha farklıydı. Diğer filmlerinde dünyayı ya da şehri fiziksel yönden kurtaran bir süper kahramanı anlatılırken bu filmde dünyayı, şehri ve hatta bütün evreni mitolojik ve mental açıdan kurtaran bir süper kahraman anlatılmıştı.

Marvel’ın diğer filmlerindeki gibi bu filmde de gerçeklik ağır bassa da filmdeki hayal gücü inanılmazdı.

download-1

Film genel olarak çok güzeldi. Eğer gitmediysen gitmeni öneriyorum. Pişman olmayacaksın. Kim bilir belki de bu film bakış açını değiştirir?

(Visited 161 times, 1 visits today)