En Soğuk Gezegen: Neptün

Şimdi size çok ilginç bulduğum bir gezegenden, Neptün’den bahsedeceğim.

Güneş sisteminin en soğuk gezegeni, mavi renkli etkileyici güzel bir gezegendir. Metan gazından oluşan bu gezegen çok yıldırımlı, soğuk ve buzlarla kaplıdır. Güneş sisteminde bulunan 8. gezegen Neptün, bir tür gaz devidir. Sistemdeki en büyük  4. gezegen olan bu Neptün’ün tam olarak 14 uydusu vardır. Mesela Triton, Proteus ve Nereid örnek verilebilecek uydulardandır. Buradaki rüzgarlar saatte 1600 kilometre hızla esmektedir. Bu gezegene ulaşmak bugünkü teknolojiyle sadece (!) 12 yıl 2 ay 9 saatinizi alacaktır. NASA’nın insansız hava araçlarından biri  olan Voyager 2 Neptün’ün yakından fotoğraflarını çekmiştir.

Neptün gezegeni balık burcunun gezegenidir. Şimdi size Neptün’ün büyük karanlık noktasından bahsedeyim. Buraya neden büyük karanlık nokta deniyor onu açıklayacağım. Bu bölgeye gezegendeki en fazla fırtına şimşek ve olası felaketler nedeniyle karanlık nokta deniyor. Bu bölge Neptün’deki en tehlikeli alandır İnsanların en merak ettiği bu bölge aslında buzla kaplıdır. Bundan tam olarak 43 yıl önce NASA Neptün hakkında ilk bilgileri verdi. O dönemde büyük deniz ve okyanuslarla kaplı olduğunu halka yaydı fakat bu doğru bilgi değildi. 27 yıl boyunca insanlar bunun doğru olduğuna inandı. Sonrasında insanlar Neptün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmuştur. Ama bunların çoğu da doğru bilgiler değildi. Sonrasında ise Neptün’ü keşfetmiş olan  Urbain Le Verrier, Johann Gottfried Galle ve John Couch Adams insanlara Neptün ile ilgili doğru bilgiler vermiştir. İnsanlar dünyaya çok uzak olduğu için Neptün hakkında diğer gezegenlere göre daha az bilgi sahibidirler. Bu bilgilerin tamamen doğru olup olmadığı tam olarak bilinmez ama kitaplarda yazan bilgiler insanoğluna hep doğru gelir. Neptün hakkında azim ve kararla çalışan NASA, Neptün’e insansız hava aracı yollamaya devam etmiştir.

İnsanlar sadece Uranüs ve Satürn’ün halkası olduğunu sanar, fakat aslında bu yanlıştır çünkü tüm gaz devlerinin ince de olsa bir halkası vardır. Şimdi ise size halkalardan bahsedeceğim. Aslında tüm halkalar buz zerrecikleriyle kaplıdır. Gezegenler arasındaki en büyük halka Satürn’ündür, en küçük halka ve en ince halka ise Jüpiter’indir. İşte bu yüzden halkalı gezegen denince akla gelen ilk gezegen Satürndür. Ama her zaman benim en çok ilgimi çeken gezegen Neptün olacaktır.Bilmem en soğuk gezegen olmasına rağmen orada hep bir yaşam olacağını hayal ediyorum belkide mavi oluşundandır.

(Visited 2.498 times, 1 visits today)