Dünya Turu Listem

Merhaba arkadaşlar! Bugün sizlere blog için hazırladığım gezi listemden bahsedeceğim. Bu liste, görmeyi çok ama çok istediğim 6 farklı şehir hakkında.
1- Bangkok- Tayland
Mükemmel manzaralara sahip oluşu onu görme isteğimin en önemli sebebi aslında. Ayrıca bir Türk mutfağı kadar olmasa da lezzetli bir mutfağı olduğu söyleniyor.

Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri ve başkentidir. Ayrıca Tayca Krung Thep olarak da anılır. 2010 yılı sayımına göre nüfusu 8,280,925 ‘dur.*

2-Amsterdam- Hollanda

Benim burayı seçme sebebim bisikletle gezebilme imkanınızın oldukça fazla olması, kanalları, güzel parkları ve farklı atmosfere sahip olması.  Ayrıca baktığınız anda sizi heyecanlandıran bir manzarası var.

Amsterdam, Hollanda’nın başkentidir. Ancak Hollanda, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilir. Bu sebeple kent, ülkenin batısında, kuzey Hollanda eyaletinde bulunur.**


3-Atina- Yunanistan 

Bildiğiniz gibi Atina Yunanistan’ın başkenti ve en büyük kentidir. 3400 yılı aşkın kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski şehirlerindendir. Antik Atina şehri denizi olmayan güçlü bir şehir devletiydi, denizle bağlantısını ve deniz ticareti günümüzde Atina’nın parçası olan Pire liman şehri vasıtasıyla gerçekleştirmekteydi.***

Atina’yı görmek istemem aslında tamamen tarihi mekanlarının oluşu. Ülkemizde de tarihi alanlar var ancak bizim ülkemizde tarihin üzerinde pek durulduğunu, tarihi yerlerin korunduğunu düşünmüyorum. Kültürü de insanlarda oldukça merak uyandırıyor ancak benim bu yönüyle pek ilgim yok.


4- Budapeşte- Macaristan
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte aynı zamanda “Tuna’nın İncisi”,”Tuna’nın Kraliçesi”,”Avrupa’nın Kalbi”,”Özgürlüğün Başkenti” ve “Doğu’nun Paris’i” olarak da anılıyor.

Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı şehri birleştiren köprüleri ile Avrupa’nın en romantik şehri oluşu ilgimi çeken en önemli noktası açıkçası. Özellikle geceleri çok etkileyici bir görüntüye sahip.


5- Barselona- İspanya
İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona ülkenin en popüler ve turistik kentidir. Bunun yanında başta Avrupa olmak üzere her yıl dünyanın dört bir köşesinden turistler bu ünlü turizm kentini görmek için Barselona’ya gidiyor. Onu da bu listeye ekleme sebebim ise adım başı heykellerin ve sanat faaliyetlerinin olduğu, futboluyla da söz ettiren bir şehir olması.

 

6- Maldivler

Maldivler popülasyon ve karasal alan bakımından Asya’nın en küçük ülkesi durumundadır. Aynı zamanda Maldiv Cumhuriyeti 1.200 adadan oluşan küçük bir devlettir.****

Berrak suları, suyun üzerindeki yaşamı ve mavinin her tonunun bulunması Maldivler’i en çok ziyaret edilen noktalardan biri haline getiriyor ve ben de orada tatil yapmayı bu yüzden çok istiyorum.

*  https://tr.placesadvise.com/Tayland/Bangkok

** https://tr.wikipedia.org/wiki/Amsterdam

*** http://www.yunanistan.co/atina

**** https://tr.wikipedia.org/wiki/Maldivler

(Visited 78 times, 1 visits today)