Dünyanın En Büyük Adası: Grönland

Grönland, başlıktan da anlayabileceğiniz üzere, dünyanın en büyük adası. Aynı zamanda da en soğuk adadır. Ne kadar büyük olsa da çok ıssızdır bu ada. Nüfusu 56.452’dir. En büyük kenti, aynı zamanda da başkent olan, Nuuk’tur. Bu soğuk ada 900 yılında Gunnbjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiştir. Grönland, önceden bağımsız bir ülke olsa da, şu an Danimarka’ya bağlı özerk bir bölgedir. İç işlerinde serbest, dış işlerinde Danimarka’ya bağlıdır.

grönland ile ilgili görsel sonucu

Adada yaşayan yerlilerin adı Inuit’dir. Yani, İskandinavyalı ve Eskimo karışımı bir millettir. Bunun dışında, az bir miktarda Avrupalı yaşamaktadır. Bu yerliler Grönlandca (Kalaallisut) konuşmaktadır.

Adada, şehirler içinde kara yolu olsa da, şehirler arası kara yolu yoktur. Bu yüzden şehirler arası yolculukta, deniz yolu ya da hava yolu kullanılmaktadır. Bunlardan ise en çok hava yolu kullanılmaktadır.

Grönland’da yaşama bakılırsa, büyük şehirlerde yaşayanlar için sıkıcı gelebilir. En büyük kent olan Nuuk bile Türkiye’deki minik köyler kadar nüfusa sahiptir. Evler dip dibe değil ve her yer çayır ve otlak. Çok fazla ağaç yok Grönland’da. Hatta neredeyse hiç yok. Kentler, deniz kıyılarına kurulmaktadır. Bunun nedeni, biraz daha sıcak ve daha az buz olmasıdır. Çok fazla binaya rastlayamazsınız Grönland’da. Kentlerinde de çok fazla gezilebilecek bir yer yok.

Grönland’da yaşayan hayvanlar ayı, kurt, köpek, kuş, balina, fok balığı ve geyiktir. Penguen yok Grönland’da. İnsanlar tarafından en çok kullanılan hayvanlar ise kurt, köpek, ayı ve balina.

İlgili resim

Grönland yerlilerinin yedikleri en çok yiyecek ise et. Bunun nedeni ise verimsiz ve soğuk topraklar olduğu için yapabilecekleri tek şey avcılık. İskandinavyalılar gibi en çok kurutulmuş balık eti yerler. Önceden bazı yerliler kurutulmuş balık eti bile yiyorlarmış. Belki bazı yerliler hala yiyordur.

Eğer Grönland’a giderseniz, buzullar sizi büyüleyecektir. Muhteşem buzullar vardır. Manzarası da güzel Grönland’ın. Birçok nehir olsa da çoğu donmuş olduğu için fark edilmemektedir güzellikleri. Bir zamanlar, Grönland’ın dev buz parçaları Fransa’nın başkenti Paris’e insanların bakması için götürülmüştü ve insanların baya bir ilgisini çekmişti bu buz parçaları. Bir gün orada karşılaşmak dileğiyle.

(Visited 848 times, 1 visits today)