En Değerlime Bir Hatıra

Merhaba Tatlım,

Şu an bu mektubu okuduğuna göre 13 yaşında olmalısın çünkü bu mektubu sana 13 yaşına geldiğin zaman vereceğim. Kız mısın ya da erkek misin bilmiyorum ve cinsiyetin bir önemi yok çünkü ben seni her halinle seveceğim. Asıl önemli olan ise senin sağlığın ve mutluluğun anneciğim.

Umarım sana evde huzur ve mutluluk verebiliyoruzdur. Çünkü ev dediğimiz yerin ilk sığınılacak bir yer olması ve bunun için de o evde huzurlu olman gerekir. Ben senin huzurlu ve mutlu olman için her şeyden feda ederim, umarım bunun sen de farkındasındır.

Eğer mutlu değilsen bunu ergen olmana asla vurmayacağım çünkü aslında ergenlik zamanında aklımızı kullanmaya başlarız ve çoğu şeyin gerçek yüzünü görürüz. Eğer agresifsen ve mutlu değilsen ben suçu ilk olarak kendimde ararım çünkü bir çocuk, özellikle senin yanındayken mutsuzsa ve agresifse sorun sendedir. Bazıları var ki suçu kendinde aramaz ve çocuğun ergen olmasına vurur bu durumu veya çevresindekilere bakar ama asla kendine kondurmaz. Sen bu konuda merak etme çünkü ben öyle bir anne olmayacağım tatlım.

Bir diğer önemli konu ise en yakın arkadaşın her zaman ben olmalıyım tatlım. Sırlarını, yaptıklarını, yanlışlarını benimle paylaşmalısın çünkü ben sana doğru yolu gösterebilecek kişiyim. Tabi ki arkadaşlarınla da paylaşacaksın ama her kişiyle değil ve şunu da unutma ki onlar seni arkandan bıçaklayabilirler ama ben asla böyle bir şey yapmam. Hatalar yapabilirsin, yanlışlar yapabilirsin bunlar gayet doğal şeyler ve de ben sana kızarım diye söylemekten asla çekinme. Asıl önemli olan ise hata yaptıktan sonra bu hatadan ders çıkarabilmen ve yaptığın hataların arkasında durabilmen.

Gelelim başka bir konuya, umarım benim gibi özgürlüğüne düşkün, inatçı, dominant, adil ve haklı olduğun konularda sonuna kadar savunan bir karakterin vardır. Erkek veya kız olman hiç fark etmez eğer bir konuda haklıysan sonuna kadar savaş. Ben bu konuda hep arkandayım. Cesur ol, özgüvenli ol en önemlisi de insan ol. Tabi sana insan gibi davranmayan kişilere karşı insanca yaklaşmayabilirsin seni sonuna kadar desteklerim ve istediğin her zaman birlikte işlerini bitirebiliriz. Bir de kadına, hayvana veya erkeğe şiddet; taciz ve tecavüz gibi olaylarda ve buna benzeri konularda lütfen duyarlı ol. Ve haklı olanı savun.

Erkek veya kız arkadaş konusuna gelirsek tatlım bu konuda çok ileriye gitmemek şartıyla özgürsün. Seni elbette her kötü şeyden korurum ama yaşayıp öğrenmen gereken şeyler de var. Yalnız ilişkilerinde can yakan taraf sen olma ama onların da canını yakmalarına izin verme. Çünkü sen benim çocuğumsun ve çok güçlüsün. Güçlü olmasan bile senin yanında her zaman ben varım bunu sakın unutma. Elbette düşüş zamanların olacak işte o zaman senin ellerinden tutup ayağa ben kaldıracağım.

 

 

Bana merak ettiğin her şeyi sormanı istiyorum tatlım. İlk deneyimlerini birlikte yaşayalım mesela çünkü başka bir ortamda veya yanlış bir şekilde olursa bu daha kötü olur. Mesela ilk alkol deneyimin benimle olsun ya da ilk sigara deneyimin veya bunun gibi şeyler. Ayrıyeten de hiçbir konuda utanmadan çekinmeden merak ettiğin şeyleri sor veya söyle. Ben sana söz veriyorum ki açık açık seninle her şeyi konuşacağım. Hatta sen daha sormadan ben sana bazı şeyleri söyleyeceğim ve öğreteceğim.

Giyim ve bu tarz konularda özgürsün sadece dikkat etmen gereken yerler olabilir, ben de bu yerlerde seni uyaracağım ama 18 yaşına kadar senden yapmanı istemediğim bir şey var o da dövme. Çünkü dövme istekleri, insanın yaşına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor ve sonrasında pişman olmanı istemiyorum. Beni lütfen sakın yanlış anlama bu bir yasak değil sadece benim senden yerine getirmeni istediğim bir istek. O da kendim için değil senin için.

Akademik başarına gelecek olursak da sen çalış ama yapamazsan da önemli değil. Sen derste iyi değilsindir ama sporda çok iyisindir ya da sporda iyi değilsindir ama müzikte iyisindir. O yüzden bir şeyde başarılı olamazsan kafana takma ama neyde yetenekli olduğunu bulmak için çabala ve sen bu çabayı harcarken biz senin her konuda yanında olacağız. Ayrıyeten üniversite seçme konusunda özgürsün tatlım. Yeter ki sen mutlu ol ve sevdiğin bir işi yap.

Umarım sana gerçekten de mutlu ve huzurlu olabildiğin bir hayat sunmuşuzdur. İyi ki varsın tatlım. Seni çok ama çok seviyoruz, bunu unutma. Ve eğer sen gerçekten bunları okuyorsan ve ben evliysem baban olağanüstü bir adam demek ki çünkü evlenme düşüncesi aklımın ucundan bile geçmiyordu. Neyse bu güzel mektubumdan sonra sarılmak istersen seve seve açarım kollarımı sana. Seni kocaman öpüyorum. Görüşürüz…

Sevgilerle,                                                                                                                                                               Bir Tanecik Annen

(Visited 24 times, 1 visits today)