En Huzurlu Ülke Küba

Tahmin edildiği üzere, dünyayı gezmek çoğu insanın hayalidir. Bu insanlardan birisi de ben oluyorum.  “Dünyayı gezmek”. Aslında kulağa biraz kolay geliyor olabilir fakat gerçekten yıllarınızı alıyor. Tabi yıllarınızı harcamanıza değeceğini atlamamak gerekiyor. Düşünsenize yeni insanlarla tanışıyorsunuz, yeni yerler görüyor, yeni kültürler tanıyorsunuz. Olağanüstü bir durum.

küba ile ilgili görsel sonucu

Eğer dünyayı dolaşma şansım olsaydı, ilk önce en çok merak ettiğim ülke olan Küba’yı görmek isterdim. Çoğu insanın merak ettiği yerler genellikle Amerika,Fransa, Almanya veya Avustralya gibi ülkeler oluyor. Bende bu ülkeleri merak ediyorum elbette ancak bir Küba kadar değil. Küba’yı bu derece merak etmemin sebebi ise sanırım annem, dayım ve yengemin 2 yıl önce oraya gitmeleri ve döndüklerinde anlattıkları. Anneme Küba hakkında bir sürü soru sormuştum ve gitmediğim için bayağı üzülmüştüm. Küba’nın huzurlu, eğlenceli ve samimi bir yer olduğunu, içerisinde yaşayan birçok insanın kötülüğün ne demek olduğunu bile bilmediğini söylemişti annem. Çok etkilenmiştim doğrusu. Çoğu ülkede savaşlar, anlaşmazlıklar varken, orada birçok kişi kötülük nedir bilmiyor. Sanırım bu söylediklerim sizin de Küba’ya gitme isteğinizi uyandırmıştır. Yeri gelmişken, Küba 1959 yılından beri, insanları ten rengiyle ayırt etmeyen yani ırkçı olmayan tek ülke imiş. Bunu duyduğumda orada yaşayan insanların gelecekte ülkeyi çok daha iyi yerlere taşıyacaklarına inancım arttı.

Çok huzurlu bir ülke olduğu bilinen Küba’da, spora da fazlasıyla önem veriliyor. Biliyorsunuz çoğu ülkede futbol ya da basketbola çok önem verilir. Ancak Küba’da çoğu ülkeden farklı olarak beysbol çok daha önemli. Hatta hayatlarının vazgeçilmezi. Farklı bir sporu gündeme daha çok getiriyor olmaları bence güzel bir davranış. Sonuçta sadece futbol ya da basketbol sevmek zorunda değil insanlar.

beyzbol küba ile ilgili görsel sonucu

 

Aslına bakarsanız, birçok kişinin tam istediği yaşam Küba’da mevcut. Eğer hangi ülkeyi gezmeliyim diye bir soru aklınızda dolaşıyorsa, cevabı mutlaka Küba olmalı. İnsanlar orada oldukça özgür bir yaşama sahipler, mutlular. Ve bu çok güzel bir şey. Bir insanın hayatı boyunca hiç kötülük yaşamaması kadar güzel bir şey olamaz. Ne yazık ki günümüzde bir sürü kötü insan ülkelere kötülükler saçıyor, masum insanlar can veriyor. Umarım bir gün tüm dünya ülkeleri en az Küba kadar güzel olur.

Görüşmek üzere…

(Visited 213 times, 1 visits today)