En İyi Arkadaş: Kedi

Kediler evcil hayvanlardır. Birçok insan kedilerin arkadaşlıklarından dolayı evlerinde beslemeyi tercih ederler. Uysaldırlar ve okşanmaktan çok keyif alırlar. Yüksek bir yerden düştükleri zaman dört ayaklarının üzerinde düşerler. Kedilerin ön ve arka ayakları arasında farklılık vardır. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Ortalama  ömürleri 15 yıldır. Kedilerin yumuşak ve uzun tüyleri vardır. Sağlıklı kedilerin tüyleri parlak ve gürdür. Fakat hasta kedilerin tüyleri cansızdır ve dökülür. Çeşitli renkte olabilirler. Köpeklerle genelde kavga halindedirler. Ayrıca kedilerin koku alma duyusu çok gelişmiştir. Uzun ve kalın bıyıkları vardır ve bu bıyıklar onların dengede durmasını sağlarlar. Uykuyu çok severler. Tırmanmaya bayılırlar. Vücutlarında çok sayıda kemik vardır. Kediler et oburdurlar. En sevdikleri yemek balık ve ciğerdir. Kedilerin dilleri tatlıyı algılayamaz. Kedilerin kalp atışları insanlardan daha fazladır. Birçok cinsleri vardır. Ülkemizde en bilinen cinsleri Van kedisi ve Ankara kedisidir. Van kedisinin en büyük özelliği bembeyaz tüyleri ve gözlerinin farklı renkte olmasıdır. Eski adı “Angora” olan Ankara kedisinin özelliği ise  güzel ve uzun tüylere sahip olmasıdır.

Kara kedilerin uğursuzluk getirdiğine inanılır. Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Sudan hiç hoşlanmazlar. Islandıkları zaman tüylerinin kuruması diğer hayvanlara göre zaman alır. Anne kedinin birden fazla yavrusu olabilir. Yavrularını bir savaşçı gibi korurlar. Tuvaletlerini kuma yaparlar.

Yaz tatilinde anneannemle birlikte İstanbul’a giderken bir kadının elinde kedi gördüm. Kedisini sevmeme izin verdi. İsminin “Pamuk” olduğunu öğrendiğim kedisi dışında, evinde de “Şeker” ve “Şirin” adında iki kedisinin daha  olduğunu söyledi. Bana kedilerin çok kolay bakıldığını, yapmamız gerekenin  sadece onları sevmek, oyun oynamak ve beslenmelerine dikkat etmek olduğunu söyledi. Tuvalet ihtiyaçları için de kum havuzu hazırlamamız gerektiğini belirtti. Kediler kendi eşyalarının ve bulundukları evlerin eşyasının yer değiştirmelerinden de hoşlanmazlar. Eğer düzenli bir insansanız ve yalnız yaşıyorsanız mutlaka kedi almalısınız. Çünkü kediler arkadaş canlısıdır. Sizinle çok güzel arkadaşlık yapar ve yalnızlığınızı size unuttururlar. Bununla kalmaz, konuşmalarınıza sizinle konuşur gibi mırıltılarıyla cevap verirler.

İşte, bu nedenlerden dolayı kediler insanlar için iyi bir dost olup, bakımını evimizde kolayca yapabileceğimiz  iyi bir arkadaştır.

 

kedi2 kedi1

(Visited 130 times, 1 visits today)