Hayvan Dostlarımız

Benim hayvanlara karşı ilgim çok önceden vardı. En sevdiğim hayvan ise köpektir. Şimdiye kadar hiç köpeğim olmadı. Ama ileride bir gün mutlaka köpeğim olacak. Tabi ki bahçeli bir evim olursa. Apartmanda köpek beslemek hem bizim için hem de hayvan için zordur. Bundan birkaç yıl önce bir tane muhabbet kuşum vardı. Adını Paşa koymuştum. Bu kuş aldıktan kısa süre sonra ishal hastalığından öldü. Paşa’nın biz almadan önce hasta olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü parayla satılan hayvanlar buralarda iyi bakılmadığı için çok kolay hastalanıyorlar. Muhabbet kuşundan önce de renk renk balıklarım ve akvaryumum vardı. Balıklarım ise sebebini bilmediğim bir hastalığa yakalanıp öldü. Şimdi de bu kuşlarım yani Albino Bengal İspinoz türü iki kuşum var. Kuşlarımı elimden geleninin en iyisini yaparak büyüteceğim.

Bu kuşlar çok özel bir türdür ve bu tür kuşlar çok zor bulunur. Bu kuşlar biraz ürkektir. Ben kuşlarla yaz tatilinde İstanbul’da tanıştım. İlkokul öğretmeni olan amcam kuşları bir arkadaşından isteyerek bana hediye etti. Kuşlara bakabilmek için öncelikle kafes, yemlik, suluk, tünek, kuş kumu, gaga taşı, kuş yıkanma küveti, yem, bit ve vitamin ilacı aldık. Kuşlarıma hemen ad olarak Pamuk ve Bulut ismini verdim. İsimlerinden tahmin edebileceğiniz gibi kuşlarım kar beyazı rengindedir. Bundan sonra kuşlarım hakkında hemen araştırmaya başladım.

Kuşların anavatanı Güney Amerika’dır. Kuşların en çok sevdiği yemek yulaf ve darıdır. Ara sıra rafadan pişmiş yumurta sarısı, marul yaprağı ve kuru incir parçası da yerler. Üremeleri ise en kolay türlerdendir. Birkaç gün sonra da kuşların 4 ile 9 adet arası yumurtlayıp 3 yıl yaşadığını öğrendim. Benim kuşlarım ise 8 adet yumurta yaptılar. Bu kuşlar için kuluçka süresi yaklaşık 14 gündür. Tabi ki yumurtaların döllenmiş olması gerekir. Döllenmemiş yumurtadan kuluçka dönemi sonunda yavrular çıkmaz. Bu kuşlar kuluçkadan çıkınca ortalama olarak 19 gün veya 25 günde tüyleri çıkmaya başlar. Kuşların renkleri ise cinslerine göre ayrılır bunlar: kırmızı, beyaz, siyah ve kahverengidir.

Hayvanlar insanları rahatlatır. İnsanların içindeki empati, yardım severlik, fedakarlık yapma ve hayvan severlik duygularını ortaya çıkarır. Hayvan severler hayvanları ve kendilerini mutlu ederler. Hayvanları sevmeyenlerin insanları da sevemeyeceği söylenir. Benim size önerim bakabileceğiniz, onunla ilgilenebileceğiniz, sevginizi verebileceğiniz, onu bir oyuncak gibi değil bir arkadaşınız, dostunuz gibi göreceğiniz evcil bir hayvanı anne ve babanızın da görüşünü alarak sahip olmanızdır. Hadi arkadaşlar hemen bir dost edinelim.

(Visited 120 times, 1 visits today)