Euroleuge mi NBA mi?

Basketbola ilgi duyan bütün sporseverler kendilerine Euroleuge mi yoksa NBA mi diye sormuşlardır. Ben de bu soruyu sordum tabii ki, biraz zorlandım ve ikisini araştırmak istedim.

Euroleuge’e gitmek istiyorsanız daha çok rekabetin olduğu bir lige gitmek istemiş olursunuz. Eğer NBA diyorsanız daha çok şova odaklı maçlara girersiniz. Mesela Euroleuge’de maçlar nadiren 100’lü sayılarda bitiyorken NBA’de genellikle maçlar 100’de biter. Bu skorlardan bile NBA’de daha serbest bir oyun olduğu sonucunu çıkarabiliriz. NBA’de olsa finallere doğru gidildikçe rekabet artıyor tabii. O kupa için neler verilmez ki. Her neyse biz konumuza dönelim. NBA’de bir maç 48 dakikadır. Euroleuge’de ise 40 dakikadır. NBA’de bir oyuncu 6 faulde atılır. Euroleuge’de ise 5 faulde atılır. NBA’de alan savunması yasaktır. Euroleug’de serbesttir. Bunlar gibi birçok farklılıklar vardır. Oradaki ortam diye düşünürseniz NBA daha güzel bir yerdir. Fakat maçın rekabete, heyecana bakarsanız Euroleuge daha güzeldir. Bana sorarsanız ben NBA derim.Ben şovdan çok heyecanı tercih ederim. NBA bir başka mesela az önce mükemmel bir maç vardı. GSW-CLE böyle maçlarda kritik atışlar beni çok heyecanlandırıyor. Euroleuge’de de geçtiğimiz günlerde güzel bir galibiyet aldık.(FB-CSKA) Geçen sene finallerde hakemin yaptığı taraf tutmanın azıcık olsun acısını aldık. Bu iki maçı kıyaslarsak NBA bana daha heyecan verici geliyor. Fakat her ikisinde de olan ortak bir şey var  ki o da hakemlerin taraf tutmaları.Bu durum eni sinir ediyor, maçta adil olunmalı.

Euroleuge ve NBA ikisi de birbirinden güzel ligler.İkisinin de ayrı avantajları var. Ama hangisi daha iyi, kişiden kişiye göre değişir. Fakat ben dediğim gibi NBA’i bir ayrı seviyorum. Kim bilir belki oyunculardan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer siz de “Hangisi?” diye soru soruyorsanız. Euroleuge başka bir heyecan NBA başka. Tamamen insanın kendi seçimine kalmış. Zaman zaman NBA’de daha ilgi çekici olaylar olur. Örneğin, Euroleuge’de bir maçta 10 smaç basılıyorsa NBA’de 30 smaç basılabilir. Euroleuge’de 5 blok oluyorsa NBA’de 10 oluyor ve bunlar maçtan maça değişen şeyler değildir, her maç istikrarlı bir şekilde NBA’de daha fazla ilgi çekici hareketler yaşanır. Bu yüzden NBA daha şov amaçlı bir lig. Euroleuge’de de bir maçta 20 turnike atılıyorsa NBA’de 15 Euroleuge’de 20 pota altı atılıyorsa NBA’de 17,18 gibi olur. Ve bu rakamlarda da bir istikrar vardır. NBA ile Euroleuge arasında birçok açıdan fark vardır. Ancak biliyoruz ki her ikisi de birbirinden önemli liglerdir.

(Visited 107 times, 1 visits today)