Feminizm

girl power ile ilgili görsel sonucu

Feminizm Nedir?

Feminizm, cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkıp kadınların haklarının korunmasını hedefleyen bir görüştür. Feminizm düşünüldüğünün tersine ‘erkek düşmanlığı’ değildir. Erkeklere düşman olan feministler de bulunmaktadır.

Benim Görüşüm

Bence tüm erkekler ve kadınlar eşit haklara sahiptir. ‘Erkek bunu yapabilir, kadın yapamaz’ diye bir görüşü asla savunmam.Makyaj yapmak da kadının kendi tercihi, özgür iradesidir. Bu konuda özgürdür. Ben yetişkin bir kadının yerinde olsam fazlaya kaçmayı tercih etmezdim. Makyajın da vücuda pek faydalı olduğunu düşünmüyorum. Ama başkaları ne isterse yapsın bu beni ilgilendirmez. Kadına şiddet ise ülkemizde çok görülebiliyor. Bir işi yapmak zorluktan zorluğa değil kişiden kişiye göre değişir. Gece geç saatte dışarı çıkması kadının tecavüze uğraması için sebep olamaz. Kadın eski dönemlerde insan yerine koyulmuyor, bir eşya gibi satılabiliyordu. Kız çocukların okumasına karşı çıkılıyordu. Erkekler hep çok üst seviyede görülüyordu. Çocuk gelin sayısı fazlaydı. Toplumsal farkındalık olarak etkinlikler attırılabilir.

Peki ya Neden Bayan Değil de Kadın?

Bayan, sadece bir hitap şekli olup cins belirtmek için kullanılmaz. Yoldan geçerken birine “Kadın bakar mısınız?” yerine “Hanımefendi bakar mısınız?” dersiniz. Bu tamamen bir hitap şeklidir. Örnek verecek olursak; “8 Mart Dünya Bayanlar Günü” değil de “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” deriz. Çünkü cinsiyet belirtmek isteriz.

 

Kadın veya erkek bir obje değildir. Uzun boylu kadına “At” deme hakkına sahip değiliz!

Veya kadınlara farklı sıfatlar verme hakkına sahip değiliz! Kadına bunlar söylenebiliyorsa erkeğe ne deniyor? Erkekten örnek verme sebebimse genellikle erkeklerin birçok sıfatı kadınlar için kullanmasıdır.

 

Erkekler her istediğini yapabilirken, kadınlar niye kısıtlanıyor? Kahkaha atmak, tek başına sokağa çıkmak, açık giyinmesi, dar giyinmesi, kırmızı ruj sürmesi kadının kendi iradesidir.

Keşke kadınlara topluluk içinde nasıl davranması gerektiğinin öğretilmesi yerine bazı erkeklere “adamlık” öğretilse, herkes rahat etmez mi?

“Erkek olman, üstün olduğun anlamına gelmez”

“Kızlar kot pantolon ve bot giyip saçlarını kısacık kestirebilirler çünkü erkek olmakta hiçbir sakınca yok. Ama bir erkek için kız gibi görünmek aşağılayıcı çünkü sizler kız olmanın aşağılayıcı olduğunu düşünüyorsunuz.” -Madonna

 

 

Kaynak; http://www.hthayat.com/yasam/guncel/haber/1028126-yeni-baslayanlar-icin-feminizm

Video; YouTube>> https://www.youtube.com/watch?v=CUJmITdxkTI

 

(Visited 874 times, 1 visits today)