Geleceğin Televizyonu YOUTUBE

Merhaba arkadaşlar yeni bir yazımla daha sizlerle birlikteyim.Bildiğiniz üzere youtube milyarlarca insanın istediği türde,istediği tarzda videoları izleyebildiği bir  yerdir.Youtube 15 Şubat 2005’te kuruldu.YouTube, bir video barındırma web sitesidir. Merkezi Amerika Birleşik Devletlerin’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuştur. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir. Site, kullanıcılarına video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sunmaktadır.Youtube’da 76 farklı dil mevcuttur.

Çalışma sistemi

Youtube video formatı olarak Flash Video Formatı kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320x240pixele küçültülerek Flash Video Format’a dönüştürülmektedir. Mart 2008’de yüksek kalite olarak 480×360 piksel seçeneği eklenmiştir.Şu anda 720p , 1080p ve 4K mevcuttur. Şuanda ise son teknoloji olan 8K sistemi beta olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Şirket geçmişi

YouTube, önceleri PayPal’da çalışanı olan Steve Chen,Chad Curley ve Jawed Karim tarafından kurulmuştur. Hurley Indiana Universty of Pennsylvania üniversitesinde tasarım, Chen ve Karim ise Univerty of lllinois at Urbana Champaign üniversitesinde bilgisayar bilimi bölümünden mezun olmuştu.İlk YouTube videosu sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı Me at the zoo isimli içerikti.Video 23 Nisan 2005’te site üzerinden paylaşıldı ve günümüzde halen izlenebilir durumdadır.

Çoğu insan youtube’a eğlenmek için,sıkıntıdan ya da bir şeyler öğrenmek için girer.Bende bunlardan biriyim.Ben youtube eğlenmek için zaman geçsin diye giriyorum ve Youtube’a çok zaman ayırıyorum.Hatta televizyona ayırdığım zamandan daha fazla zaman ayırıyorum Youtube’a.Youtube herkesin istediği zaman girip morali bozuksa bile moralini düzelten bir uygulama.

Youtube aynı zamanda çoğu insanın da para kazandığı bir ortam.Dolayısıyla Youtube’da birçok ünlü youtuber var ve bazı youtuberlar kendi asıl mesleklerini bırakıp hayatını youtube’dan geçiniyor.Örnek verecek olursak ise PewDiePie.Kendisi 27 yaşındadır ve youtube’ 2010 yılında başlamıştır ve şu an yaklaşık olarak 54.500.000 abonesi vardır.

Peki youtube gelecekte televizyonların yerini alır mı?Aslında bence şu an bile neredeyse televizyon kadar kullanılıyor.Okullarda,evlerde,ofislerde her yerde kullanılıyor ve youtube televizyonlarda da mevcut,bunun sayesinde televizyonlardan rahatça youtube’a girip oradan videolar izleyebiliyoruz.Youtube’da günlük 4 milyar video izleniyor.Youtube’daki tüm videoları izlemek sizin tüm bir hayatınızdan daha fazla zaman alır.Bence önümüzdeki yıllarda televizyon yerine youtube kullanılabilir.Zaten Youtube’dan canlı televizyon yayınları izleyebildiğiniz için insanlar bazı televizyon yayınlarını canlı şekilde youtube’dan izliyorlar.

Youtube çoğu insanın ünlü olup tanınmasını sağlamıştır.Tabi bunun için iyi kaliteli video yapıp samimi olmanız lazım.Türkiye’de çoğu insan youtube’a popüler olup tanınmak için başlıyor.İzleyicilerin samimiyetini alan insanlar (youtuberlar) gittikçe tanınmaya başlanıp daha fazla insana video yapmaya başlıyorlar.

Bir yazının daha sonuna geldik ,bir daha ki yazımda görüşmek üzere…

 

Kaynaklar:  https://tr.wikipedia.org/wiki/YouTube

https://tr.wikipedia.org/wiki/PewDiePie

(Visited 151 times, 1 visits today)