Yıldız Savaşları: Gizli Tehlike’nin En İyi 10 Sahnesi

10) Pod Yarışı

 

 

 

 

 

 

 

Ne kadar uzun sürse de bu sahne güzel bir sahneydi. Anakin’in ne kadar iyi bir pilot olduğunu bu yarış sayesinde anlayabiliyoruz. Sebulba hile yapsa da Anakin bu yarışı birincilikle bitiriyor ve Tatooine’den gidiş biletini alıyor. Ayrıca bu sahnedeki Jabba the Hutt, yarışa ayrı bir zevk katıyor. Dağdan ateş eden Kum Adamlar ise bize “Yeni Bir Umut” havasını yansıtıyor.

 

9) Coruscant’a İniş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sahneyle birlikte Cumhuriyet başkenti Coruscant’ı yakından tanıyoruz. Aşırı modern olan bu gezegen hem senatoyu hem de Jedi Tapınağı’nı barındırıyor. Zaten farklı bir gezegen görmek Star Wars hayranlarını her zaman sevindirmiştir.  Anakin’in Coruscant’a geldiğinde biraz değişik hissetmesini çok iyi yansıtmışlar bence. Ne de olsa çocuk çöl bir gezegenden modern bir gezegene geliyor.

 

8) Anakin ve Padme

 

 

 

 

 

 

 

Bu sahneler bizi yavaş yavaş Klonların Saldırısı’na hazırlıyor. Anakin ve Padme’nin ne kadar çabuk arkadaşlık kurduğunu görüyoruz ki zaten bu da Anakin’i karanlık tarafa götürecek. Anakin’in “Sen melek misin ?” diye sorması da bana göre çok tatlıydı.  Ayrıca Anakin, Padme’ye bir kolye verdi. Hatırlarsanız Sith’in İntikamı’nda Padme’nin cenazesinde bu kolye elindeydi.

 

7) Anakin’in Tatooine’den Ayrılışı

 

 

 

 

 

 

 

Anakin bir Jedi olmak istese de annesini bu çöl gezegeninde bir köle olarak bıraktığı için çok üzgündü. Bir Jedi olabilecekti ama annesini belki bir daha hiç göremeyecekti. Qui-Gon’la birlikte bu gezegenden ayrılırken bir anda dönüp annesine sarıldı. Ben bu sahneyi ilk izlediğimde çok duygulanmıştım.

 

6) Darth Maul ve Darth Sidious

 

 

 

 

 

 

 

Ben bu seriyi 1-2-3-4-5-6 sırasıyla izledim ve “Sith” kavramını bu sahnede öğrendim. Sith’ler, Jedi’ları yok edip galaksiyi ele geçirmek istiyorlar ve bunun için plan yapıyorlar. Bu sahnede Sidious, öğrencisine söylediği “Kusursuzca eğitildin genç öğrencim, sana rakip olamazlar.” cümlesiyle izleyenlerin gözünü bayağı korkutuyor. Darth Maul’un “Sonunda Jedi’lar varlığımızı öğrenecek, sonunda intikamımızı alacağız.” cümlesiyle de Sith’lerin Jedi’lara olan nefretini anlayabiliyoruz.

 

5) Qui-Gon’un Cenazesi

Qui-Gon ölüyor. Sith çırağı Darth Maul öldü zannediliyor ama yaşıyor. Anakin ise Obi-Wan’ın Padawanı oluyor. Jedi’ların aklında ise tek bir soru vardı: Qui-Gon’u öldüren Sith bir çıraksa, onun ustası kim? Jedi’lar bunu düşünürken o Sith ise yanlarında duruyordu.

 

4) Açılış Sahnesi

Aynı şekilde bu sahneyle birlikte ilk defa bir Jedi gördüm. Jedi’lar cidden çok güçlü, Önlerindeki düzinelerce droidi bile kolay bir şekilde yenebiliyorlar Zehirli gaz onları zehirleyemedi bile. Qui-Gon ve Obi-Wan’la bu sahnede tanışıyoruz ve aralarındaki usta-çırak bağını kolayca anlayabiliyoruz. Obi-Wan’da Anakin’den farklı olarak ustasına olan saygısı var.

 

3) Naboo Savaşı

Arkada çalan Duel of the Fates müziğiyle birlikte cidden mükemmel bir savaş. Aksiyonla müzik bir arada ve birbiriyle cidden uyumlu. Naboo Sarayı’nda ayrı bir savaş varken uzayda da ayrı bir savaş var. Küçük Anakin, pilotluk yeteneklerini burada da konuşturuyor. Droid İstasyonu’nu onca Naboo pilotu değil de Tatooine’den gelen bir çocuk patlatıyor.

 

2) Qui-Gon vs Darth Maul

Qui-Gon, Anakin’e “Eğil!” diye bağırarak onun hayatını kurtarıyor ve Anakin gemiye kaçıyor. Sonra da Jedi ve Sith arasında mükemmel bir ışın kılıcı düellosu gerçekleşiyor. Bu benim için çok önemli bir sahne çünkü Darth Maul’u ilk defa ışın kılıcı kullanırken izledim. Arkada çalan müzik ise bu düelloyu daha ilgi çekici hale getiriyor. Sonunda Qui-Gon gemiye atlıyor ve Darth Maul başarısız olmuş oluyor.

 

1) Qui-Gon & Obi-Wan vs Darth Maul

Bu sahne zaten anlatılmaz, yaşanır. Bu ışın kılıcı düellosu Star Wars’un en iyi ışın kılıcı düellolarından bir tanesi. Arkada çalan Duel of the Fates müziği zaten efsaneleşmiş bir müzik ve bu düelloya çok yakışıyor. Orijinal Üçleme’deki düellolardan sonra bu kadar hareketli bir düello izlemek cidden etkileyici. Sonlara doğru yeni yeni sevmeye başladığım Qui-Gon ölse de Obi-Wan onun intikamını alıyor ancak daha sonra “Clone Wars” dizisinde Darth Maul’un ölmediğini görüyoruz.

Güç sizinle olsun!

(Visited 216 times, 1 visits today)