Gökdelenler

Herkese merhabalar. Bu günkü konum başlıktan da anlayacağınız gibi GÖKDELENLER. Öncelikle şükür ki hepimiz bir eve sahibiz. Ben Ankara da bir sitede yaşıyorum. Bizim apartmanımız 19 katlı, diğer bina 18 ve sonuncu binamız ise 20 katlı. Ben İlk söylediğim apartmanın 17. katında oturuyorum. Ancak bir hayalim var ki vazgeçemiyorum. O hayalim çok yüksek bir apartmana çıkıp Ankara’yı oradan incelemek istiyorum. Yüzüme vuran rüzgarda saçlarımın dalgalanmasını istiyorum Ancak ne yaparsam yapayım bu hayalden vazgeçemiyorum. Hep aklıma geliyor bu hayalim ve bu hayalimi yazıya sunmak beni ne kadar mutlu ediyor inanamazsınız. Bir ara İzmir’e tatil yapmaya gitmiştim. Gemiyle karşıdan karşıya geçiyorduk. O sırada bende gelip geçen dalgaları seyrediyordum. Bir anda çok yüksek bir gökdelene gözüm çarpmıştı. İçimden kendime bir soru sordum o soruda:

Acaba o binaya çıksam ne kadar yeri görebilirim diye bir soru sormuştum. İşte o günden beri yüksek binalara(Gökdelenlere) olan ilgim artmıştı. Canım sıkıldığında evde ya kitap okuyor, ya film izliyor yada odamın camından dışarıyı seyrediyordum. Hatta odamdan Ankara – Eskişehir yolunu görebiliyordum. Ama benim için en iyisi gece bakıp otobandan geçen milyonlarca arabaların farlı benim için çok güzel gözüküp, bir şeyi simgeliyor. Kısacası benim hobilerimden birisi de bu konular. Bir ara Google’a bir soru sormuştum. “Dünya’nın en büyük gökdeleni nerededir ve adı nedir?” diye bir soru sormuştum ve cevabı şu olmuştu:

Dubai’ de bulunan BURJ HALİFE  isimli gökdelen olmuştu. 828 m olan Dünya’nın en büyük gökdeleni 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanmıştı. Ben o binayı da görmek isterdim kısacası. Düşünsenize bir 828 m 🙂

Genellikle yüksek binalar ya bir şirket yada bir holding binasıdır. Ancak o binalara çıkmak biraz zor olabilir. Güvenliğin izin vermeme ihtimali de vardır çünkü. Ancak size anlatmak istediğim gökdelenlere olan sevgim ve hayalim. Çünkü oraya çıktığımızda yüzümüze vuran rüzgarı yer yüzünde bulamayız. Ben de çok istiyorum bu hayali yerine getirmek. Uçağa bindiğimde hep yeryüzüne bakıyorum. O anki yüksekliği tahmin etmeye çalışıyorum.  Çünkü o yükseğe çıkıp o şehre baktığımızda olan sıkıntılarımızı unutacağımızı tahmin edebiliyorum.

 

(Visited 106 times, 1 visits today)