HAGT-1

Pandemi döneminde hepimiz evlere tıkılıp kaldık. Doğru düzgün seyahat edemiyor, dolaşamıyoruz. Bundan turizm sektörü fazlasıyla etkilendi çünkü turistik tesislerin hemen hepsi kapandı.

Düşündüm, kafa yordum bu konuda ve bir proje geliştirdim. Hayal gibi görünebilir, ama unutmayın her şey bir hayal ile başladı… İşte benim projem bu soruna çare üretecek türden “HAGT” (Her yer için Arttırılmış Gerçeklik Takımı).

Projem sayesinde insanlar geliştirdiğim aletlere binerek gezmek istedikleri yerlere gidip her şeye mikrop, bakteri ve virüs bulaşma korkusu olmadan tamamen dezenfekte bir şekilde istedikleri dokunabilecekler. Bu aletlere binecek olan kişi öncelikle izole ve dezenfekte edilecektir.

HAGT beş yaş ve üzeri herkesin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Kullanımı için setin tam olması gerekmektedir. Gittiğiniz yerlerde rahatça yürüyebilecek, koşabilecek ve hatta zıplayabileceksiniz. Bunu için aletin altında yer alan bir platforma ihtiyacınız var. Bu platformda ayrıca gideceğiniz yeri belirliyorsunuz. Uydu kontrol modülü (GPS) sayesinde otomatik konumlandırma da yapmak mümkün. Ellerinize iki küçük top bağlanıyor, topların üzerindeki sensörler (algılayıcılar) sayesinde gittiğiniz yerlerdeki cisimlere dokunabiliyor ve gerçekten dokunmuş hissini alabiliyorsunuz. Son olarak gözlük sanal gerçekliği sağlıyor. Bu sanal gerçeklik gözlüğünün çözünürlüğü  en az 4K (4096 × 311212,746,752 piksel) olacak.

Tabii, şu anda hepsi taslak aşamasında. Ama eğer gerçekleştirilirse şu an yaşadığımız ve belki de ileride bir çok defa yaşamamız muhtemel olan pandemi süreçlerinde çok işe yarayacaktır. Bu projemin gerçekleşmesi halinde dünyada ses getireceğine inanıyorum.

Bir sonraki yazımda prototipi daha da geliştirmiş olacağım ve sizlere daha ayrıntılı bilgiler sunabileceğim. Beni takip ediniz…

Hayalleri olmayanın amacı da yoktur…

(Visited 65 times, 1 visits today)