Hayalimdeki Dostlar

Köpekler, etçil ve memeli hayvanlar olup; dünyada 400 milyondan fazla köpek bulunmaktadır. İlk köpekler, avcılık konusunda ve koku alma konusunda ustadırlar. Günümüzde, ev arkadaşı, koruyucu ve sadık birer dostturlar.

Köpeklerin de insanlar gibi değişken ruh halleri vardır. Yeterince sevgi gösterdikçe, onlarla oynadıkça vazgeçilmez bir sevgi arkadaşı olurlar. Üzmezler, yormazlar, sarılırlar size sımsıkı… Köpekler her zaman insanların yakınında, etrafında olmak isterler. Köpeğinizin karnını doyurmak, eğitimine dikkat etmek, ruh halini anlamak yeterli olmuyor. Bunların beraberinde köpeğinizle iyi vakit geçiriyor olmanız ve eğlenmeniz çok önemlidir. Köpeğinizle ortak oyunlar keşfedebilir, birlikte oyunlar oynayabilirsiniz.

Köpeklerin de insanlar gibi beş duyu organı vardır. En iyi duyu organı burundur. Bazı kurt köpekleri polislerin de en iyi, en başarılı arkadaşıdır. Köpekler, 7 ırktan oluşmaktadır. Bunlar; av köpekleri, tazılar, teriyerler, işçi köpekler, çoban köpekleri, süs köpekleri ve diğer gruplar şeklindedir. Her ırka ait köpeğin özellikleri birbirinden farklıdır. Aynı insanlar gibi onlar da birbirine benzemez. Köpekler 250 kadar komutu öğrenebilirler, beşe kadar sayabilirler ve basit matematik işlemleri yapabilirler. Ortalama bir köpek iki yaşındaki bir çocuk kadar zekidir.

Köpekler sadece siyah-beyaz görmezler. Yeşil ve maviyi de görebilirler. Biz çocuklar, çikolataya bayılırız mesela ancak çikolata köpekleri hasta edebilir hatta ölmelerine neden olabilir. İnsanların parmak izleri gibi köpeklerin de burun izleri her köpekte farklıdır. Kaydedilen en uzun köpek ömrü 29 yıldır. Biz insanlar ne zaman öleceğimizi bilemeyiz ama köpekler ortalama 10-15 yıl yaşarlar ve ölürler.

Köpeklerle iletişim, atalarımızdan bugüne kadar gelmiştir. Atalarımız onlarla birlikte avlanmış, uyumuş, konuşmuş ve bu durum yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Köpeklerin vücut dilindeki hareketler de geçmişten gelmektedir.

Tabi ki köpekler de kızar, acıkır, susar, üşür. Küçük kardeşim gibi bakılmaya ve sevgiye muhtaçtır. Hayalimdeki dost diyorum çünkü ailem köpek almama izin vermiyor. Bir gün kendime ait bir evim olursa ilk alacağım şey köpek olacak. Biliyorum ki o da beni annem gibi karşılıksız sevecek ve hayatta en iyi dostum olacak. Köpekleri öldürmeyelim, dövüştürmeyelim.

Dilerim hayalimdeki dost bir gün rüyamdan uyandığımda yanı başımda beni seyreder.

Beni okuyup bu hayale ortak olduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

(Visited 119 times, 1 visits today)