Futbolda Sarı ve Kırmızı Kart

Bütün dünyaca kabul edilmiş, bir topla 11 kişiden oluşan karşılıklı iki rakiple oynanan ve bazı kuralları olan, sahada oynanan bir oyundur. Oyun süresi doksan dakika olup iki eşit yarıda oynanır. Bu oyun bir orta iki yan hakem tarafından kontrol edilerek oynanır. Futbolda oyuna özgü kurallar vardır. Bu kurallara uyarak oynanmalı. Kural ihlaline faul ismi verilir. Bir futbolcu kural ihlali yaptığında yani faul yaptığında orta hakem tarafından sarı kart cezası alır. Aynı oyuncu hatasını tekrarladığında ikinci sarı kart cezası aldığında, hemen ardından kırmızı kart cezası ile oyundan atılır. Atılan oyuncunun takımı eksik oyuncu ile oyuna devam eder.

Ayrıca takımda yedek oyuncular olur. Bu oyuncular asil oyuncuların değişiminde yani sakatlık gibi durumda oyuna alınır. Futbolda oyun başlamadan önce oyuncuların bir dizilişleri vardır. Örnek olarak 3-5-2 veya 4-3-3 gibi bu kurala uyarak oynanır.

Bizim ülkemizde çok sayıda futbol takımı vardır. Örnek olarak Beşiktaş,Galatasaray, Fenerbahçe gibi takımlar mevcuttur. İnsanlar bu farklı takımları tutarlar. Bireyler tuttukları takımın maçlarını seyrederler. Bu insan topluluğuna takımın taraftarları denir. Türkiye’de ünlü futbolcular vardır. Örnek Arda TURAN, Emre MOR, Volkan DEMİREL, Caner ERKİN, Hakan BALTA ve Selçuk İNAN gibi her takımın iyi oyuncuları mevcuttur. Ülkemizde farklı iki takımın karşılıklı oyun oynamasıyla puanlar kazanılır. En çok puan alan sezon finalinde sırasıyla ödül yani  kupa alır. Bu oyun ülkeler arasında da oynanarak puana göre dünya kupası alınır.

(Visited 2.214 times, 1 visits today)