Futbol ve Kupa

Futbol, en popüler sporlardan biridir. Takımların taraftarları, futbolcuların ise fanları vardır. Takımlar hem ülkedeki lig maçlarında hem de uluslararası turnuvalarda birçok maç yapar. Turnuvalarda, takımların kendi aralarında yaptıkları maçların sonuçlarına ve kazanılan puanlara göre sıralama belirlenir. Turnuvalar futbol takımlarının kendi arasında olabildiği gibi ülkelerin milli takımları arasında da yapılabilir. Bilinen en büyük turnuvalar Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası ve UEFA Şampiyonası adlı turnuvalardır.

Turnuvalarda genellikle her gruptan ilk iki veya üç takım bir üst gruba çıkar. Bu etaptaki maçlar eleme usulü ile olur. Turnuva sonuna doğru son sekiz takım maçına çeyrek, son dört takım maçına yarı, son iki takım maçına ise final maçı denir. Final maçını kazanan takım şampiyon olur ve sonucunda ödül alarak kupa kazanır. Bu kupanın maddi hiçbir değeri yoktur. Ancak, bir futbolcu için manevi değeri oldukça yüksek ve önemlidir. IMG_1603

Bir futbolcu için şampiyon olmak ve kupa kaldırmak çok değerlidir. Çünkü bir futbolcunun en büyük hayali, küçük yaştan itibaren başarılı bir futbolcu olmak ve sonucunda en iyi takımlarda oynamak ve en önemli kupaları kazanmaktır.  Bu sebeple, bir futbolcu hayatı boyunca birçok antrenmana çıkar. Bu antrenmanlarda temel futbol hareketlerini (top sürme ve kontrol, çalım atma, pas verme, şut çekme vb.), kurallarını, disiplin, spor ahlakı ve etik davranış kurallarını öğrenir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını” severim sözü tamamen bu anlamı taşımaktadır.
Futbol antrenmanları, oyun şartları ve koşulları gereği ağır kondisyon ve enerji gerektirir. Ayrıca futbol maç ve antrenmanları her türlü hava koşulunda oynandığı için futbolcuların sağlıklı, güçlü ve dirençli bir vücuda sahip olmaları gerekir. Bu sebeple, başarılı bir futbolcu yukarıda söz edilen özelliklerin yanında güçlü bir vücuda sahip olmak için beslenmesine de çok dikkat etmek zorundadır. Antrenman ile maçların öncesi ve sonrasında neler yemesi ve içmesi gerektiğini bilmelidir.
Başarılı bir futbolcu, kendisi için gerekli olan tüm vitamin, protein, kalsiyum ve mineralleri almalı ve harcayacağı enerji için ihtiyacı olan gerekli miktardaki kaloriyi mutlaka düzenlemelidir.
Sonuç olarak, futbol disiplin, eğitim ve konsantrasyon gerektiren zor bir spordur. Başarılı ve popüler bir futbolcu olabilmek için antrenman ve beslenme disiplinlerine mutlaka uyulması gerekir. Bu uyum spor hayatında başarıyı beraberinde getiren en önemli faktördür.

(Visited 79 times, 1 visits today)