Hayata Başka Bakın

Hayata başka bakmanın önemli bir rolü vardır. Mesela bilim insanları bir icat tasarlarken hayata başka bakmayı da unutmazlar diye düşünüyorum. Şimdi sizlere bir hikayemi anlatacağım.

Bu hastalık ben küçükken başlamıştı ve hala da sürüyor. Sizlere nasıl anlatsam bilemiyorum ama hayatı bir hızlı, bir de yavaş görüyorum. Bazen birisi bana bağırıyor ya da küçük bir madde birden gözümün önünde çok büyük oluyor. Bu olaylar sizlere korkutucu gelmeyebilir ama emin olun ki sizin başınıza gelirse siz de garip karşılayacaksınız. Çünkü beynimiz gözlerimizin gördüğü olaylara dayanamıyor. Ve bu nedenle korkuyoruz.

İşte  böyle bir hikayem de var. Hayatın içinde çok gizli gerçekler de var. Biz  bu gerçekleri görmek istiyorsak hayata farklı bakmalıyız. Benim hastalığım geçmedi, çünkü zamanında hayata farklı bakmadık. Ve şimdi ne kadar başka bakarsak bakalım geçiremiyoruz. Hayata başka bakmak bir ağaca benzer. Ağaç köklerini hep aynı yöne doğru uzatırsa en sonunda magmaya kadar ulaşır ve yanarak ölür. Ama farklı yerlere uzatırsa yanmaz. Ya da birinin sizi kaçırdığını düşünün kaçırılırken kadere boyun mu eğersiniz yoksa kaçmanın bir yolunu mu ararsınız? Sizleri bilmem ama ben kaçmanın yollarını ararım. İşte benzetmelerde hayata başka bakmanın faklı yollarıdır.

Gökyüzüne, yıldızlara ve doğaya baktığımızda hayata farklı baktığımızda ne kadar çok şey olduğunu anlayabiliriz. Kitap yazarken, müzik yaparken hayata farklı bakmayı unutmayın. Bir yazı yazarken de bakın. Çünkü işte o zaman  içinizdekileri yazıya dökerek mükemmel bir yazı çıkartabilirsiniz.

Hayata farklı bakanlar ile bakmayanların arasında çok fark vardır. Başka bakanların dünyası bakmayanların dünyasından zengindir. Ve hayata başka başka bakanlar hayal gücü oyunlarının genellikle hepsinde başarılıdırlar. Mesela Einstein; hayata asla boş bakmadı. Genellikle bütün bilim insanları Einstein gibi hayata boş bakmayıp bizler için icatlar yaptılar. Bizler de onlar gibi hayata boş bakmayıp farklı bakarsak yeni nesillere günümüzden hediye bırakmış oluruz.

Unutmayın ki hayata başka bakan her insanın yaşamı asla  boş geçmez ve mutlu bir hayat sürdürürler.

(Visited 73 times, 1 visits today)