Hayvan Hakları

yavru_kopek

Hayvanlar da tıpkı bizler gibi haklara sahiptir. Bizim onların haklarını ellerinden almak gibi bir hakkımız yoktur ve olamaz. Fakat bazı insanlar onları incitmekle kalmayıp onların haklarını da ellerinden alıyor diğer insanlar ise bu duruma karşı çıkmak yerine sadece izliyor.

Nadiren rastlanan iyi kalpli, yardımsever ve sevecen insanlar onların haklarını sonuna kadar savunsa da sonuç çoğu zaman değişmese bile hiç umutlarını ve hayallerini kaybetmiyorlar. Bu ülke de insan hakları nasıl korunuyor ise hayvan hakları da aynı şekilde korunmalı. Bu olaydan özellikle sokakta yaşayan köpekler veya ev yaşamına alıştırıldıktan sonra bakılmayıp sokağa bırakılan köpekler etkileniyor. Bazı insanlar ise onları keyfi olarak hırpalayabiliyorlar.

Hayvanlar kendi yaşam alanlarından alınıp mahrum ve sefil bir halde alışık olmadıkları bir ortama konuluyorlar. Bazı hayvanların üzerinde deneyler yapılıyor. Bu deneylerin çoğu başarısız olduğu gibi birçok hayvanın da ölümüne sebep oluyor.

Hayvanların temel hakları:

  1. Bütün hayvanlar insanlar gibi eşittir.
  2. Bir hayvana eziyet etmek ve ya acı çektirmek suçtur. Eğer bir hayvan öldürülmek zorunlu ise acı çektirmeden ve eziyetsiz yapılmalıdır
  3. Yabani türden her hayvan kendi yaşam ortamında (havada, karada, suda ) yaşama ve üreme hakkına sahiptir. Bu hak onların elinden alınamaz.
  4. İnsanların yanlarına aldıkları hayvanların en iyi şekilde bakılma ve büyütülme hakkı vardır. Bir hayvanı sokağa atıp terk etmek acımasız bir davranıştır.
  5. Bütün çalışan hayvanların dinlenme ve iş saatinin yaşına göre azaltılma veya çoğaltılma hakkı vardır.
  6. İzin alınmadan hayvanlar üzerinde deney yapılması yasak, tehlikeli ve hayvan haklarına aykırı bir eylemdir.
  7. Av hayvanları dışında hayvanları öldürmek çok büyük suçtur.

Hayvan haklarına saygı duyulmalı ve hayvanların da birer canlı olduğu asla unutulmamalıdır.

Teşekkürler.

(Visited 200 times, 1 visits today)