Hayvanlar Alemi: Vahşi Hayvanlar

 Kurtlar

Kurtlar akıllı hayvanlardır, etle beslenirler, 6-8 yıl arası yaşarlar. Hızlı, çevik ve pes etmedikleri için avlarını kolayca yakalarlar. İyi avcı oldukları için büyük hayvanlarla beslenirler.

kurtlar ile ilgili görsel sonucu

Boz kurtlar

Boz kurtlar en tanınmış kurt türüdür. Tüyleri gri renklidir. Fakat boz kurtların siyah, kahverengi, beyaz gibi renkleri de mevcuttur. Bu türler Alaska, Kanada ve Kuzey Amerika’dadır. Boz kurtların alt türleri kutup kurdu, bufalo kurdu, Meksika kurdu ve Alaska kurdudur. Boz kurtlar tüm dünyada koruma altına alınmalıdır. Çünkü avlanma faaliyetleri nedeniyle türleri tehlike altındadır.

Bufalo Kurdu

Bilim insanları kurt türleri konusunda farklı görüşler sahiptir. Bufalo kurdunun ABD’nin kuzeyinde, Güneydoğu Alaska’da orta ve Kuzeydoğu Kanada’da yaşarlar. Ancak avcılık faaliyetleri sebebiyle bu kurt türünün sayısı gittikçe azalmıştır. Bazı bilim adamları ABD’nin Michigan, Minnesota ve Wisconsin eyaletlerinde yaşayan kurtların bu kurt türünün devamı olduğunu düşünmektedirler.

Kutup Kurdu

Kutup kurtları Kuzey Kutbu, Grönland ve Kuzey Amerika’nın kuzey bölgelerinde yaşamaktadırlar. Tehlike altında olmayan tek türlerdir. Ancak gelecekteki iklim değişikliğinden dolayı türleri tehlike altına gireceği düşünülmektedir. Çünkü kutup kurdu, kutup tavşanı ve rengeyiği ile beslenmektedir. İklim değişikliğinden dolayı beslendiği hayvanların da tehlike altına gireceği tahmin edilmektedir. Bundan dolayı beyaz tüylere sahip olan bu alt tür kutup kurdunun sayısının azalacağı bilim insanları tarafından söylenmektedir.

Alaska Kurdu

Alaska kurdu diğer kurt kurt türleri gibi sürü halinde yaşarlar. Kuzeybatı kurdu olarak ta bilinmektedir. Batı Kanada ve Alaska’da yaşamaktadırlar. Bizon, tavşan ve küçük kemirgenlerle beslenirler. İklim değişimden dolayı diğer kurtlar gibi türleri tehlike altına girmektedir.

Kızıl Kurdu

Kızıl kurtları diğer kurtlardan farklı olarak genellikle tek başına avlanırlar. Kurt ailesinin en küçük türlerinden biridir. Çoğunlukla tavşan, böcek ve kemirgen gibi küçük canlıları avlarlar. Adında da belli olduğu gibi tüyleri kahverengi veya tarçın rengindedir. Bu kurt türleri 1980’li yıllarda yok olma tehlikesi altındaydı. Amerika’nın birçok bölgesinde yapılan kurtarma çalışmalarda olumlu sonuçlar alınmasına rağmen kızıl kurtları hala tehlike altında sayılmaktadır.

Görüldüğü gibi kurt türleri yasa dışı avcılık faaliyetleri ve çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi faktörler nedeniyle kurt türleri tehlike altına girmektedirler. Bu nedenle hepimiz buna dur demeliyiz!

Gezegenimizin sorumlu insanları olarak kurt türlerini koruyalım!

 

(Visited 300 times, 1 visits today)