Hazır Gıdaların Sağlığa Zararları

Sağlıklı beslenme, mümkün oldukça doğal, yeterli ve dengeli beslenmedir. Dünyadaki insanların büyük bir bölümü de dengesiz ve düzensiz beslenme sonucu oluşan hastalıklarla uğraşmaktadır. Sağlıksız gıdaların başında ise hepimizin hayatını kolaylaştırdığına inandığımız, lezzetlerinden  dolayı büyük küçük hepimizin tercih ettiği hazır gıdalar vardır. Genellikle bu gıdalar  dondurulmuş olarak satılmaktadır. Hamburger, konserve ürünleri, meyve suları, pizzalar dondurulmuş gıdaya örnek verilebilir. Bu gıdaların ömrünü uzatmak için katkı maddeleri ilave edilmektedir. Bu katkı maddelerine koruyucu adı verilmektedir. Ayrıca tatlandırıcılar, renklendiriciler gibi doğal olmayan maddeler de kullanılmaktadır. Gıdaların ömürlerini uzatmak dışında pastörizasyon ve sterilizasyon işlemi de yapılmaktadır. Bunlar besin maddelerini hastalık yapıcı mikro- organizmalardan korumak amacı ile uygulanan ısıtma yöntemidir.

Sağlığımıza zarar veren bu maddeler kansere neden  oldukları gibi, obezite yani şişmanlığa yol açarlar, kan şekerinde artışına, baş ağrısı ve mide bulantısına da  neden olurlar, sindirim ve sinir  sistemi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Bunlardan daha az zarar görmemiz için, günlük hayatımızda hazır gıda tüketiminden kaçınmalı, doğal beslenme yöntemlerini tercih etmeliyiz. Örneğin, domates salçası, tarhana, turşu gibi gıdaları evimizde hazırlayabiliriz. Hazır meyve suları yerine, evde sıkılmış taze meyve sularını tercih etmeliyiz.Yoğurt gibi evde yapılması kolay bir yiyecek, dışarıdan alınan meyveli yoğurtlardan çok daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Yine paketlenmiş sebze ve meyveler yerine, pazardan alınan taze sebze ve meyveler tüketmek vücut ve zihinsel sağlığımızı olumlu etkileyecektir. Hazır gıdalardan olan boyalı ve işlem görmüş şekerlemeler özellikle biz çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek erken ergenliğe sebep olmaktadır. Bunun dışında hazır ve işlenmiş gıdalar kansızlık, şişmanlık veya zayıflık, vitamin yetersizlikleri, diş çürüklerine sebep olduğu gibi duygusal ve sosyal gelişimi de olumsuz etkilemektedir.

2  4

Bütün bu sebeplerden dolayı, evde hazırladığımız yiyecek ve içecekler tüketimini alışkanlık edinerek, çok sevdiğimiz hamburger, patates kızartması, pizza gibi dondurulmuş yiyeceklerden oluşan fast food olarak da adlandırılan ve bilinen gıdaları mümkün olduğunca az tüketerek, bedensel ve zihinsel sağlığımızı korumak için gerekli önlemler almalıyız.

 1  3

(Visited 1.818 times, 1 visits today)