Hentbol Oyunu ve Kuralları

Hentbol oyununu sizlere anlatmak için bu blogu yazıyorum. Şimdi hentbol oyununu bilmeyenler için sadece 30 saniye gözlerini kapatıp hentbol oyununun nasıl bir oyun olduğunu düşünmelerini istiyorum. Sizce size anlatacağım oyun nasıl oynanıyor ve kuralları ne?

Oyunun Kuralları

*Top senin elindeyken 3’ten fazla adım atamazsın.

*Kale çizgisinin içine girip gol atarsan veya topu içine girip alırsan sayılmaz (Kale çizgisi: Kalenin etrafında yarım daire oluşturan çizgidir.)

*Her oyunda olduğu gibi birisine zarar verirsen; dışarı çıkarsın ya da karşı takım 7 metre şutu kullanır.

OYUNUN OYNANIŞI

1-Saha İçindeki Çizgiler ve Görevleri

*SERBEST ATIŞ ÇİZGİSİ: Steps veya kaleci çizgisine girildiği zaman topun atıldığı çizgidir.

*KALECİ ÇİZGİSİ: Bu çizginin içine top eldeyken basılırsa (kaleci hariç) serbest atış çizgisinden aynı takım atış yapar.

*7 METRE ÇİZGİSİ: Bir saha oyuncusu topu kasıtlı olarak kendi kalesine attığı zaman kaleci topa dokunduğunda atılan şuta denir.

2-Saha İçindeki Oyuncular

*Kaleci

*Sağ Oyun Kurucu

*Sol Oyun Kurucu

*Sağ Kanat

*Sol Kanat

*Pivot

*Yedekler

Yedek kulübesi dışında sahanın içerisinde 7 oyuncu bulunur. Yedek kulübesinde 4 oyuncu olması gerekir.

3-Nasıl Oynanır?

Her oyuncu kendi durması gereken yere geçer. En başta takımlar selamlaşır. Ardından hakem önce hangi takımın başlayacağını ‘yazı tura’ ile seçer. Ve düdükle beraber maç başlar. Normal olarak çoğu sporda olduğu gibi takımlar birbirlerine gol atmaya çalışır. Bu oyun futbola çok benzer. Ama hentbol el ile oynanır. Mesela A ve B takımları olsun. A takımı B takımının kalesine gol atmak için B kalesine yaklaşır. Elbette kaleci çizgisinin içine girmez. Ama eğer A takımından biri B takımının kalesine yaklaşıp havaya zıpladığında ve havadayken topu atıp gol girdiği zaman A takımı puan alır. Sebebi ise A takımının oyuncusu ayağı çizgiye basmadan topu atmış ve kaleciyi geçerek top ağlarla buluşmuştur. Eğer top A takımının oyuncusunda iken bir B oyuncusu topu dışarı çıkarırsa top A takımında olur. Hentbol maçı 30 dakikalık 2 devreden oluşur. Maçın sonucunda 2 takım da birbirini tebrik eder ve maç burada biter.

Evet… Hentbol sporunu beğendiniz mi? Ben çok seviyorum. Ve şunu unutmayın spor çok önemlidir. Atatürk diyor ki ”Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.”

 

 

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

(Visited 4.597 times, 1 visits today)