20 Saat Uyuyan Canlı: Koala

Bana  “Hangi hayvanın hayatı en güzeldir?” diye sorsanız ben tabi ki koala cevabını veririm. Sizce de öyle değil mi? Çünkü yaşam stilleri çok kolay ve çok rahattır. Ayrıca tembellikte de bir numaralardır. Şimdi sizlere koalalar hakkında bilgiler vereceğim.

Koalalar, Avustralya kıtasında yaşan otçul ve memeli bir hayvan türüdür. Avustralya’da bulunan okaliptus ağaçlarında yaşarlar. Ayrıca bu ağacın yapraklarını yiyerek besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Peki bu hayvanlar nasıl bu kadar hareketsizliğe rağmen kilo almıyorlar? Okaliptus ağacının yapraklarının kalorisi az olduğu için kilo almazlar. Okaliptus ağacının doğada neredeyse 600 türü vardır. Ama koalalar sadece bu ağacın 35 türünü kullanırlar. Tembellikte ünlü olan koalalar günde yaklaşık 20 saat uyurlar. Fazla bir süre olsa da neredeyse herkes için uyku çok güzeldir. Koalalar, 1 yaşlarını doldurana kadar annelerinin keselerinde yaşarlar. Ayrıca yavru koalalar bir yıl kadar anne sütü ile beslenirler. Anneleri de okaliptus ağacının üstünde yaşadığı için onlara pek de fark etmez.  Anne koalalar, yavrularına ihtiyaç duydukları zaman yardım ederler.  koala ile ilgili görsel sonucu

Koalaların büyük kafaları, siyah basık burunları vardır. Kuyruklu ya da kuyruksuz olurlar, tüylü kulakları ve gri ya da çikolata kahvesi tonları arasında kürkleri vardır. Karın kürkleri ise beyazımsıdır. Ağaçta yaşayan en büyük memeli ve keseli hayvandır. Koalaların boyları 60-85 cm arasında değişmektedir ve kiloları da 4-15 kg arasındadır. Koalaların beyni, memeliler arasında vücut ağırlığına göre en küçük beyinlerdendir. Koalaların vücut yapıları yaşadıkları çevrede ihtiyaçlarını karşılayacak şekildedir. Vücut yapıları yaşadıkları okaliptus ağacına uygundur. Okaliptus ağaçlarına sıkıca tutunabilen elleri vardır. Elleri sayelerinde okaliptus ağaçlarına çabucak tırmanabilirler. Ayrıca uyurken de elleri onların ağaçtan düşmesini engellerler. Bellerindeki kıkırdaksı yapı okaliptus ağacında rahat etmeleri için uygundur. Rüzgara ve yağmura karşı vücutları çok dayanıklıdır.  Doğada koalalara zarar verebilen çok az sayıda bakteri vardır. Yani bakterilere karşı vücut dirençleri fazladır. Koalaları etkileyen doğa olayları ise kuraklık ve orman yangınlarıdır. Genellikle bu nedenlerden dolayı  koalalar hayatlarını kaybederler. Koalalar, ortalama olarak 20 yıl yaşarlar. Bu sevimli hayvanlar için çok az bir süre. Asosyal bir hayvan türüdür. Günde sadece 15 dakika sosyalleşirler.

koala ile ilgili görsel sonucu

(Visited 1.423 times, 1 visits today)