Hola!Un Día, En España

Daha önce hiç İspanya’ya gittiniz mi veya gitmek istediniz mi? Eğer gitmediyseniz ve ileride gitmek istiyorsanız size bu konuda yardım etmek isterim. Hadi başlayalım.

Bu yazımda İspanya’nın başkenti Madrid’den bahsetmek istiyorum. Nerede yenir, nerede içilir ve nereler görülmelidir? Madrid denilince akla ilk olarak Sol Meydanı gelir. Bu meydan şehrin kalbi gibidir. Çeşitli eğlence mekanları ve tarihi dokusuyla Madrid’in olmazsa olmazıdır. Eğer Sol Meydanında vakit geçirmek istiyorsanız ilk olarak Puerta Sol U görmelisiniz. Daha sonra kraliyet sarayını görmelisiniz ve bundan sonra İspanyol yemeklerini tatmak istiyorsanız 100 montaditos mekânına gidebilirsiniz. Burada 100 çeşit sandviç bulunmaktadır ve bazı günler sadece 1 €’dur. Ayrıca İspanyolların pilavı paellayı deneyebilirsiniz. Bu pilavın içinde deniz ürünleri bulunmaktadır. İçinde çeşitli balıklar ve karides vardır. Tadını ben sevmedim ama deniz ürünleri sevenler için güzel bir lezzet olabilir. Bunun dışında İspanyol jambonu için çeşitli mekanlar vardır. Gece hayatı Latinler için çok önemlidir. Tango, bachata ve salsanın anavatanı olduğu için Madrid’de yaşayan neredeyse herkes bu dansları bilir ve bu danslar için özel gece kulüpleri vardır. Bu mekanlara giriş genelde kadınlar için ücretsizdir. İçeride sadece Latin dansları yapılmaktadır.

Eğer Madrid’e giderseniz mutlaka Retiro parkını görmelisiniz. İçinde kraliyet ailesinin balo salonu olarak kullandığı büyük bir cristsl pakace vardır. Ayrıca içinde yine kraliyet ailesine ait botanik bahçesi vardır. Daha sonra bu park, halka açıldığında içine müze ve kütüphane eklenmiştir. Halkın yoğun olarak kullandığı bu park, şehrin tam merkezinde ve her yaştan insanın spor imkanı bulabileceği bir yerdir. Madrid’de eğer alışveriş yapmak istiyorsanız mutlaka Gran Via’yı ziyaret etmelisiniz burada birçok ünlü İspanyol markanın mağazaları bulunmaktadır.

Bütün bir sokak adeta kocaman bir açık hava alışveriş merkezine dönüşmüş durumdadır. Bunun dışında Royal Palace olarak da bilinen kraliyet ailesinin yaşadığı saray yine şehir merkezine çok yakındır. İçeriye girebilmek için maalesef uzun bir kuyruk beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bir öğrenci olarak Madrid’de gezmek ve yaşamak gayet kolaydır. Çok büyük bir şehir olmasına rağmen çok iyi bir ulaşım sistemi vardır. Gitmek istediğiniz her yere şehir dışına dahi metroyla gidebilirsiniz. Eğer şehrin dışındaki antik Toledo kentini ziyaret etmek istiyorsanız öğrenci kartınızla otobüsle bir saatin içinde Toledo’ya gidebilirsiniz. Toledo İspanya için çok önemli bir yerdir. Eskiden İspanya’ya başkentlik yapmış ve 3 dini inancı da içinde barındıran bir şehirdir Toledo. Bu şehirde Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler bir arada yaşamışlardır. Daha sonra İspanya iç savaşında Madrid Başkent olunca buradaki Müslüman ve Yahudi azınlıklar maalesef İspanya’yı terk etmişlerdir.

Sonuç olarak Madrid’e gittiğinizde hem tarihi hem eğlenceyi hem de alışverişi bir arada bulabilirsiniz. Bu Latin başkentini mutlaka görmelisiniz!

Benim size İspanya hakkında vermeye çalıştıklarım bu kadar! Bir dahaki yazıda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

(Visited 78 times, 1 visits today)