İnsan Psikolojisi

Tanım:İnsanın kendi içinde yaşadığı duygusal haller.

Bana göre insan psikolojisi iletişimde de önemli rol oynuyor; çünkü insanlar içinde yaşadığı duyguları dışa vurarak konuşur. Bu nedenle insanların psikolojisi iyi olmadığı zamanlarda iletişimi de kötüleşir. Ancak sadece iletişimi değil davranışı da buna göre değişir. Örneğin; bir insanın psikolojisi iyi ise kimse ile kavga etmez ve etrafa ve etrafındaki kişilere zarar vermez. Eğer yine aynı insanın psikolojisi kötü ise etrafındakilerle kavga eder ve etrafa ve etrafındaki kişilere zarar verir. İşte bu yüzden kötü bir psikolojiye sahip olan kişilere yardım etmeliyiz ve bir psikiyatriste götürmeliyiz.

Psikiyatri nedir?
insanların akli dengesizliklerini, davranış ve duygusal bozukluklarını inceleyen ve tedavisini yapan bir tıp dalıdır. Bu dengesizlikler bazı hallerde beyinde vaki olan yapı değişikliklerinden ileri geldiği için psikiyatri ve nevroloji dalları çok kez birbirlerinin sınırlarını aşarlar.

Bir kişinin psikiyatrik yardıma ihtiyacı olduğu ne gibi belirtilerden anlaşılabilir?

a. Açıkça fiziki oldukları belli olmayan hastalıklar.
b. Belirli bir hastalık teşhisi konmadığı halde devamlı ve inatla hasta olduğuna dair iddia ve şikayetler.
c. Sık sık meydana gelen inatçı depresyonlar.
d. Sinirlilik, kontrolden çıkmış terslik ve huzursuzluk.
e. İşinde devamlı çalışamamak durumu.
f. Sürekli yorgunluk.
g. İş arkadaşları ile sık sık tartışmalara girişmek.
h. Tekerrür eden telaşlanmalar ve gereksiz korkular.
i. İnatçı uykusuzluk.
j. Nedeni anlaşılamıyan iştahsızlık.

Ergenlik: Ergenlik çağına girmiş bir kişinin yaşadığı psikolojik sorunlar.

Ergen veya ergenlik çağına yeni girmiş bir kişi öncelikle etrafındakilerle kavga etmeye başlar ancak sadece başkalarıyla değil kendiyle de kavga eder. Psikolojik sorunlar yaşar. Etrafındakilerin psikolojisine de zarar verebilir. Bu nedenle ergenlik çağına girmiş kişilerden uzak durmak gereklidir. Ergen kişilerin depresyona girmesi sonucu oluşan aile içi kavgalar tüm aile bireylerine zarar verir. Bu nedenle bu kavgaları önlemeye çalışmalıyız. Ergenler genellikle birçok düşünceyi reddederler ve saldırganlık başlar. Ergenlerde beslenme düzensizliği başlar ve uyuma oranı gittikçe düşer. Eğer bir ergenin psikolojisi çok bozuk ise ve deliliğe gidiyorsa intihar riski taşımaktadır.

KARŞIMIZDAKİNE BASKI UYGULAMAYALIM.

PSİKOLOJİSİ BOZUK OLANLARA YARDIM EDELİM.

KAYNAK: http://www.mailce.com/psikoloji-nedir-psikolojik-hastaliklar-nelerdir-psikolojik-hastaliklar-nasil-tedavi-edilir.html

(Visited 192 times, 1 visits today)