Karşılıksız Yapılan Şey: İyilik

 

İyilik, karşılığı beklenmeden yapılır. İyilik her türlü güzel davranışa denir. İyilik bir canlıya beklenmeden yapılır. İyilik sağlığın yerinde olması ve güzelliğe de denir.

İYİLİK KİMLERE YAPILIR?

İyilik fakirlere, yaralananlara, bir eşyayı taşıyamayanlara ve yaşlılara yapılır. Aslında iyilik herkese yapılabilir. Ama ihtiyacı olanlara yapılsa daha uygun olur.

İYİLİK YAPINCA NE KAZANIRIZ?

İyilik yapınca mutlu oluruz. Başkalarının mutluluğunu görebiliriz. Daha güzel bir dünyamız olur. İnsan olmanın keyfini yaşarız.

İYİLİK SINIRLI MIDIR?

İyilik asla sınırlı olmaz. Çünkü başkasına 1000 lira vermek iyilik olduğu gibi, birinin düşürdüğü eşyayı kendisine vermek de iyiliktir. Adres soran birine yardımcı olmak da iyiliğin bir şeklidir. Yine okulumuzdaki çöpleri toplayarak da iyilik yapabiliriz.

İYİLİK YAPMAZSAK NE OLUR?

İyilik yapmamak bencilliktir. İyilik yapmazsak yardıma muhtaç olan insanlar aç kalır ve okula gidemezler. Çok üzülürler. Yaşlılar ve çocuklar çaresiz kalır.

İYİLİK NE ZAMAN YAPILIR?

İyiliğin bir zamanı yoktur. Her gün etrafımızdaki insanlara iyilik yapabiliriz. Onlara iyi davranabiliriz. Onların mutlu olması için çalışabiliriz. Saygılı olmak, kibar davranmak, etrafımızı temiz tutmak, başkasını sevindirmek iyiliktir. Bunları sürekli yapmalıyız.

KİMLER İYİLİK YAPABİLİR

Cömert insanlar, cesur insanlar, başkalarını seven insanlar, güzelliğe önem veren insanlar ve terbiyeli insanlar iyilik yapabilir. Öğretmenler, öğrenciler, anneler ve babalar da iyilik yapabilirler. Kısacası herkes iyilik yapabilir.

KAYNAK= nedir.com, ekşi sözlük, TDK ve felsefe.gen.tr

(Visited 571 times, 1 visits today)