İnsan ve yapay zeka

Geçmiş zamanlardan beri insan oğlu türlü yeniliklere imza atmıştır. Bu yeniliklerin en önemlisi akıllı makineler ve yapay zeka projeleri olmuştur. Bunun sebebi  bu tür projelerin teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişmesi, insanların hayatını kolaylaştırmasıdır.

Akıllı  makineler ve yapay zekayı hayatımızın birçok yerinde görmek mümkün. Akıllı makineler ve yapay zeka; işi hızlandırmada, sağlık alanında, sesli asistanlarda, perakende işleri ve iletişim gibi bir çok alanda hayatımızı kolaylaştırmakta. Ancak bazı insanlar akıllı makine ve yapay zeka projelerinden korkuyor. Bunun nedeni filmlere konu olan ‘gelecek robotların elinde olacak’ felsefesi olabilir. Bilindiği üzre filmlerde yapay zekanın insanları esir alıp insanların yerine geçmeye çalıştığını görüyoruz. Gerçek hayatla karşılaştırdığımızda pek de yanlış sayılmaz.

İnsanlara daha çok iş bölümü düşüp makinelerin aptal olduğu dönemlerde daha üretici ve sosyal bir dünya vardı.İnsanlar tanıdıklarını gördüklerinde selam vermemek için küçük bir ekrana gömülmezler, çocuklar sokakta oynayıp çocukluklarının tadını çıkarırlardı bu nedenle o dönemlerden kalan arkadaşlıklar daha üzün sürerdi. Çünkü insanlar asosyalleşmeye çalışmak yerine insani değerlere önem verir birbirlerini tanımaya çalışırlardı.Şimdiki zamana bakarsak toplumun birbirinden kaçtığını kolayca görebiliriz. İki üç yaşlarındaki bebekler bile televizyon, tablet, telefon gibi akıllı makineler olmadan yemek yemiyorlar, ebeveynleri bu tür cihazları onlara vermedikleri için kendilerini yerden yere atıyorlar ve o yaş grubu için önemli olan el becerilerini geliştirebilecek oyunların yüzüne bile bakmıyorlar.

İnsanların bu tür projelerden korkmalarının sebebi bu  kadarla sınırlı kalmıyor tabii. Farkında olmadan bu tür teknolojik kutuların karşısında durmak insan oğlunu tembelleştiriyor. Zamanın nasıl akıp gittiğinin farkında bile olmuyoruz. Gündelik hayatlarımızda yapmamız gereken şeyleri aksatıyor ve üşengeçleşiyoruz. Yapılan araştırmalara göre akıllı makinelerdeki bazı uygulamalar insanları yalnızlaştırıp depresyona girmesine neden oluyormuş. Aynı zamanda özellikle genç yaşta yapılan zorbalıkların teknolojinin gelişmesiyle birlikte arttığı da gözlemlenmiş.

Bana sorarsanız insan oğlu akıllı makine ve yapay zeka projelerinden korkmakta haklı. Çünkü yapay zeka insanlara fiziksel ve psikolojik olarak tedavi edilemeyecek olan bazı hasarlar bırakıyor. Bununla birlikte yapay zekanın işi kolaylaştırıp fabrikalarda insanların yerine makinelerin tercih edilmesine sebep oluşu işsizliğin artmasına katkı sağlıyor. Yapay zeka sayesinde bazı mesleklerin yok olmaya yüz tuttuğu da aşikar. Fabrikalarda kullanılan makineler bozulduğunda yapım maliyetinin fazla olması ekonomiye de zarar vermiyor değil. Yapay zeka hafife alınmamalıdır ve teknoloji biraz daha ilerlerse intihar sayıları, işsizlik oranı gibi faktörler artmaya devam edecektir

yapay zeka ve akıllı makinelerin çevreye zararları ile ilgili görsel sonucu

(Visited 47 times, 1 visits today)