Zorla Değişmek Mümkün Mü?

Her insan farklıdır, bunu bilmeyenin olmayacağını düşünüyorum. Bazı insanlar çok konuşur, bazıları ise çok dinler. Bazı insanlar sakindir, sakin oldukları için eleştirilere maruz kalırlar, bazıları ise hareketlidir, hareketli oldukları için eleştirilere maruz kalırlar. İnsanların nasıl oldukları ile ilgili olan eleştirilerin insan psikolojisini olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorum. Yanlış anlamayın tüm eleştiriler değil, eleştri yaptığınız insan eğer eleştrilmek istemiyorsa olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorum. Eğer size karşı kötü eleştiri yapılıyorsa ve bu eleştriyi duymak istemiyorsanız, susmayın! Kimsenin sizin özelliklerinize karışma hakkı yoktur. Sen, sensindir, Bunu kimse ama kimse sorgulayamaz veya değiştiremez. Eğer bir insan sizi değiştirmeye çalışıyorsa, sizi olduğunuz gibi kabul etmiyorsa o kişiyle olan ilişkinizi bitirin daha iyi bence !

tartışma ile ilgili görsel sonucu

Bu hayatta bir sürü insan hayatınıza girip çıkacaktır. Ömrünüzün sonuna kadar yanınızda olacak çok insan yoktur. Bazı insanlar yüzünüze bakar, sizinle ilgileniyormuş ya da seninle mutluymuş gibi. Ama zaman geçer ve o kişinin arkandan neler dediğini öğrenirsin. Bunu öğrendikten sonra belki pişman olacaksın onunla bunca zaman geçirdiğine, belki de diyeceksin ki ” Bir hata yapmış, bir daha yapmaz.” Düşününce birinci seçenek daha mantıklı geliyor. İkinci seçenekse… İkinci seçenekse o kişinin bir daha aynı hatayı yapmak istemediğinden aranızın daha iyi olabileceğini düşündürüyor. Hepimiz mutlaka hayatımızda birçok hata yapmışızdır, yaptığımız için pişman olduğumuz hatalar… Sizlere söylediğim ikinci seçenek gibi hatalar.

İnsanlar değişmez, eğer yaptığı bir şeyden ders alamamışsa yaptığı şeyin aynısını tekrar ve tekrar yapar. İnsanların sizi değiştiremeyeceği gibi siz de insanları değiştiremezsiniz. Birçoğumuz birinci seçeneği daha mantıklı buluruz ve zaten en mantıklısı da odur. Bu kararı geçmişte yaşadıklarımıza göre veririz. Demek istediğim geçmişte yaptığımız hatalar yüzünden şimdi bizim için en mantıklısını seçiyoruz, olmayacak ama en azından sizi bir süreliğine mutlu edecek kararları artık seç(e)miyoruz. Çünkü yaşadığımız hayal kırıklıklarını, bize yapılan ihanetleri, bize söylenen yalanları düşününce, insanların bize yaptıklarını tekrar yaşamak istemiyoruz. Bence zaten istememeliyiz.

Eğer bir insan size bir hata yaptıysa, unutmayın ki o hatayı tekrar yapabilme potansiyeli vardır. Buradan demek istediğim; birisi size bir hata yaptığı zaman eğer tekrar yapabileceğini, o insanın değişmeyeceğini düşünüyorsanız, doğru düşünüyorsunuz. Size yapılanları unutmayın!

(Visited 172 times, 1 visits today)