İnternetsiz Yaşam

İnternetsiz yaşamak çok zor olsa gerek. Tabi internetten derken tarayıcılardan bahsetmiyorum. WLAN bağlantısının olmayışından bahsediyorum. İşte her şey burada başlıyor. Bir de benim için çünkü ben YouTube’a girmeden yaşayamıyorum. Belki siz de İnstagram’a girmeden yaşayamıyorsunuzdur. Her neyse bunları bir kenara atalım ve şunu bir düşünelim. Diyelim ki öğretmeniniz sizden bir araştırma yapmanızı istedi. İnternet yok. Chrome’dan araştırmanızı yapamadınız. Ödevinizi yapamayacağınız için de öğretmeniniz kızacak. Mesela bu yüzden internet çok önemlidir.

sosyal medya ile ilgili görsel sonucu

Bir de şunu düşünelim NDNG – Enes Batur kanalını hepiniz biliyorsunuzdur. Enes her videosunu 18.00’da atacağım diyor. Peki, ya internet kesilse? Ne olacak? O video atamayacak. En yeni videosunun altına bir sürü yorum gelecek. Mesela “Abi neden video atmadın? veya Abi yeni videon hani 18.00’da gelecekti? gibi bir sürü soru yorumu oluşacak. Enes üzülmez mi? Tabi ki de üzülür. Ya da merak ettiğimiz bir konu var. Bu konuyu da internetten araştıracağız. Değil mi? Hatta FurkanYamanHD adlı YouTuberin bile bir videosu var internetsiz kalmak hakkında. Bu videosunda ise Onedio.com’dan test çözüyor o videoyu da aşağıdan bulabilirsiniz. Burayı da bir diğer yana atalım ve asıl konuya geçelim.

Yanlış bilmiyorsam 10. sınıfların ICT (İnformation Computer Technologies) dersinde ICT Lab’ına gidiyorlar. Orada internet gitse ne olacak? Derslerini işleyemeyecekler. Veya Sosyal Bilgiler dersinde akıllı tahtadan konu işleyemeyecekler. Hadi okulu bir kenara bıraktım. İş adamları veya başka meslekler işlerini nasıl yapacaklar? Bir de bunu düşünün çoğu aman boşver der. Ama bir sürü soruna yol açabilir gördüğünüz gibi fakat gözünüzde büyütmenize gerek yok. Eğer ben nasıl LoL(League of Legends) oynayacağım veya nasıl oyun oynayacağım diyecekseniz yapabileceğim bir şey yok. Mesela bir de E-Okul’a giremeyiz maalesef. Yani bu konudan çıkarcağımız ders internetin olmadığı yerlerde okul da dahil tabi ki de bilgisayardan ve teknolojik cihazlardan neredeyse bütün işlerimizi halledemiyoruz. Bunun yerine eski yöntem kalıyor. Bir şey araştırmak istediğimizde kocaman  bir ansiklopediyi alıp bütün sayfalara teker teker bakıp aradığımız konuyu sıkıcı bir şekilde bulmak. İşte bu yüzden WLAN bağlantısı benim için çok önemli.

FurkanYamanHD’nin videosu:

(Visited 213 times, 1 visits today)