İyi Bir Eğitim

Bazı aileler çok erken yaşta çocuk sahibi oluyorlar. Zaten yeterince zor olan çocuk yetiştirme eylemi erken yaşta gerçekleştirilince daha da zor hale geliyor ebeveynler için. Bence çocuk sahibi olacak aileler muhakkak devlet tarafından bir eğitime tabi tutulmalıdır. Sadece genç yaşta çocuk sahibi olan aileler değil, yaşları kaç olursa olsun anne, baba olacak herkes bu eğitimi almalıdır. Bu eğitim sizin de tahmin edeceğiniz gibi bir pedagog tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu eğitim sürecinde ailelere önce sorumlukları anlatılmalı daha sonra çocuklarıyla nasıl iletişim kurmaları gerektiği, küçük yaştan itibaren onlara neler öğretmeleri gerektiği açıklanmalıdır.

Ne yazık ki çocuğa şiddet ülkemizde oldukça sık rastlanılan bir problem. Daha da üzücü olan durum ise çocuğa şiddetin sadece ülkemizde değil dünya genelinde yaygın olması. 2018 yılında yapılan araştırmalara göre her 4 çocuktan 1’i fiziksel şiddete maruz kalıyor. Çocukların maruz kaldığı bu şiddet kimi zaman aile dışı bireyler tarafından gerçekleştirilse de aileleri tarafından şiddete uğrayan çocukların sayısı da azımsanacak gibi değil. Ben, bir pedagog tarafından verilebilecek olan bu eğitimin bu oranı fazlasıyla düşüreceğine inanıyorum.

Bazı özel kurumlarda bu eğitim zaten verilmekte ama göz önünde bulundurulmayan durum şu: Bu eğitimlere zaten belli bir meblağ ödeyip, zaman ayırıp giden tüm aileler bunu çocukları için en iyisini istediklerinden dolayı yapıyorlar ve ekstrem bir durum oluşması dışında bu ailelerin çocuklarına şiddet uygulayacaklarını zannetmiyorum. Eğer devlet bu eğitimi zorunlu ve ücretsiz hale getirirse hem isteyip de katılamayan aileler bu eğitimden faydalanabilir hem de eğitime ihtiyaçları olmadıklarını düşünen aileler katılmak durumunda kalırlar.

Tabii ki bu eğitimin tek amacı çocuğa şiddeti önlemek olmamalı. Aynı zamanda okul öncesi aile tarafından verilen eğitimin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamalı, ailenin kafasında oluşan tüm sorulara cevap bulmalıdır. Bu eğitim sürecinde devlete ve özel kurumlardaki işverenlere düşen ise anne ve babaları bu eğitim sürecinde derslerin olduğu süre zarfında izinli saymaktır. Böylece ebeveynler rahat bir şekilde iş yerinden izin alıp eğitime katılabilirler.

Doğacak olan her bir çocuk bizim, ülkemizin, geleceğidir. Onların yetiştiriliş tarzı hepimizin yaşamını belirler. Ailesinden iyi eğitim alan her bir çocuğun ülkemizin adını çok güzel yerlere getirme şansı varken ailesinden hırsızlığı öğrenen bir çocuk ne yazık ki ülkemizi yukarı çekmektense aşağı çekmek zorunda kalır. Biz bunları yaptığı için onu suçlayamayız. Bazı çocuklar ailelerinden  insanlara yardım etmenin ne kadar güzel olduğunu öğrenirken o ise hırsızlığın ne kadar doğru bir eylem olduğunu öğrenir ve doğal olarak ona güzel gösterilen bu eylemi gerçekleştirip ailesinden takdir bekler. Bu duruma engel olabilmek için öncelikle ailelerin doğru eğitimi alması şarttır. Ben devletimizin ailelere bu eğitimi verebilmek için yeterli olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin doğru eğitilmiş çocuklara, gençlere ihtiyacı var.

 

(Visited 38 times, 1 visits today)