Stres Çarkının Kalitesini Nasıl Anlarsınız?

Stres çarklarını bu aralar herkes seviyor. Tabi ki ben de seviyorum. Ama geçen günlerde bir bilgi okudum ve bu bilgi yine stres çarkları hakkındaydı. “İyi stres çarkları ve kötü stres çarkları”

Bu aralar kırtasiyelerde de satılmaya başlanan stres çarklarının bazıları iyi bazıları kötü olabiliyor. Mesela rulmanlarından dolayı iyi veya kötü olabiliyorlar. Mesela rulmanlarının üzerindeki yazı 608 ve daha fazla bir sayı ile başlıyorsa o rulman genellikle iyi oluyor. Veya plastikten anlaşılıyor. Plastiği çok ağırsa stres çarkı o kadar az dönüyor. Mesela iyi stres çarklarının genelde kutusu oluyor. Mesela resimdeki gibi:
608rs ile ilgili görsel sonucu     Veya ortadaki güçlü rulmanın üzerindeki kapaktan iyi veya kötü olduğu anlaşılıyor. Genellikle şu şekilde satılan stres çarkları kötü oluyor.

NRY stres çarkı ile ilgili görsel sonucuAldığım için kötü olduğunu biliyorum. Ortasındaki ve kenarlarındaki rulmanlar çok rezalet. İçinde iğrenç denilebilecek bir yağ var. 1 saniye veya 2 saniye arasında dönüyor fakat WD-40 sıkarsanız orasını bilmem yine 10 saniye arasında döner veya metal kutularda olanları alın. Biraz pahalı olsa da yine de iyi stres çarkları oluyor metal kutularda olanlar. 3D Printer’larla basılan stres çarkları genellikle katman katman yazıldıkları için daha fazla dönme oranı oluyor. Mesela benim elimde şu an metal 2 tane stres çarkı var. Çok daha fazla dönme oranına sahipler. Biri yaklaşık 2 dakika, diğeri ise 5 dakikaya yaklaşık dönüyor. Eğer iyi bir stres çarkım olsun diyor iseniz metal ya da “Carbon” olarak bilinen karton kutudaki stres çarklarından alın.

 

 

Peki ya iyi rulmanın üzerinde genellikle ne yazabilir? İyi ve kaliteli bir rulmanın üzerinde genellikle “608RS” veya “ABEC-7” yazmaktadır. Metal stres çarklarının rulmanlarında ise bir şey yazmaz. Genel olarak diğer stres çarklarından daha küçük bir rulman olurlar ama bilyeleri çok parlar ve avucunuzda bile kaybolabilir denemez. Yani genel olarak toparlarsak şu sonuç ortaya çıkıyor: Kötü stres çarkları çok az dönüyor, hemen parçalanabiliyor ve içinde takrar söylediğim gibi iğrenç bir sanayi yapışkan yağı var fakat iyi stres çarkları kaliteli oluyor, kolay kolay parçalanmıyor ve rulmanları bile yaklaşık 15 saniye ve 30 saniye arasında dönüyor. ALACAKSANIZ METAL YA DA CARBON olanlardan alın. Hoşça kalın arkadaşlar…

 

(Visited 318 times, 1 visits today)