Kanaryalar ve Dünyası

Hepinize merhaba. Yeni bir blog ile karşınızdayım . Bu bloğumda başlıktan da anlayacağınız gibi sizlere kanaryalar ile ilgili bilgiler  vereceğim. Öncelikle kanarya benim de tuttuğum takım olan Fenerbahçe`nin sembolüdür. O yüzden bu güzel kuşa olan sevgim de oldukça fazladır. Evet kanaryalar çoğunlukla 13 ya da 14 cm. boyunda ötücü kafes kuşlardır. Ana yurtları Kanarya Adasıdır, fakat Güney Afrika kıyıları ve Kuzey Afrika kıyılarındaki ağaçlık alanlarda ve Maderia adalarında bir çok türü bulunur. Bilindiği kadar ile 22  farklı çeşidi bulunan bir kuştur. Ömürleri yaklaşık olarak 34 ya da 35 yıl kadardır .

kanaryalar ile ilgili bilgiler ile ilgili görsel sonucu

İspinozgiller ailesinden bir kuş türüdür kanarya. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu kanarya kuşu en çok bulunduğu ve görüldüğü yer olan ve de yaşam alanı olan Kanarya adasından almıştır kanarya adını.Yaklaşık serçe boyutunda olan bu kuşların evcil olanları yani kafeste yaşayanları sarı renkte olup, ormanlarda ve yaşam alanında bulunan türünün ise sırtında ise yeşil bir çizgi vardır .Kanaryalar küçük sürüler ile dere ve göl kenarlarındaki ormanlık alanlarda yaşarlar. Gülü seven bu kuşlar yuvalarını fincan şeklinde ağaç veya çalılık köklerine yaparlar. Yani bu kuşlar öyle sizin bildiğiniz gibi ağaçlara yuva yapmıyorlar. Bu kuş türü Avrupa kıtasına geleli 400 yıldan fazla olmuştur. Tabii haliyle ayıklanarak bir çok tür haline gelmişlerdir. Bunların arasından en ünlü olanı Almanya’nın Harz dağlarından gelen türdür. Bu tür en çok süre ötmesi ve en güzel sesi çıkarması ile ünlü bir kanarya türüdür. Bu kuş türü en zor şartlara bile dayanıklıdır ama güneşli ve temiz havaya da herkes kadar ihtiyaç duyar. Evcil kanaryalar ise daha çok kuş üzümü veya bazı bitkilerin tohumları ile beslenirler. Ama yeşilliği de sevdikleri bir gerçektir. Evcil kanaryaların ölmelerinin en başlıca sebebi aşırı ve dengesiz beslenmedir. Bizim ülkemizde ise Alman, İrlanda ve Türk yani yerli kanaryalar bulunmaktadır.

Bu blog yazımı okuduğunuz için size çok teşekkür ederim . Başka ve daha güzel blog yazılarında görüşmek üzere. Ayrıca da başta kanaryalar olmak üzere hiçbir kuş türünü avlamamaya özen gösterelim…

 

(Visited 862 times, 1 visits today)