Kardeş ve Eğitim

Bana göre kardeşinizin olması size birçok alanda katkı sağlıyor ve ben bir kardeşimin olmasından çok memnunum. Mesela sizi koruyacak birine ihtiyaç duyduğunuzda, ailenize anlatamadığınız şeyler olduğunda ve daha birçok alanda kardeşiniz size yardımcı oluyor. Aynı zamanda kardeşinizin olup olmaması akademik başarı da olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Bunu bir örnek üstünden açıklayayım.

Benim ablam benden 4 yaş büyük ve hayatın her alanında onu örnek alıyorum ve sanırım çoğu kişi böyle yapıyor. Çünkü ailenizde size yaşça daha yakın olan kişiyi örnek alma eğilimindeyiz. Ablam ilkokula giderken ona çok özenirdim ve her gün beni de okula götürün diye mızmızlanırdım, ablamın okula gidiyor olmasına, ödevlerini aksatmıyor olmasına, okuma yazma biliyor olmasına çok özenirdim.

Bu yüzden ilkokula o özenmeyle ve hırsla başladım. İlkokulda ablam gibi olmak için çok uğraştım ve oldum da. Hala ablamın bana verdiği öğütleri kullanarak ders çalışıyorum ve sanırım işe yarıyorlar. Ablam olmasa derslere bu kadar önem verip ödevleri eksiksiz yapar mıydım bilmiyorum. Yani ablamın benim üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Ama ablam tam ters şekilde davransaydı bana olumsuz etkisi olabilirdi. Yani bana göre kardeşinizin olması ve kardeşinizin kişiliği sizin akademik başarınızı etkiliyor.

 

(Visited 57 times, 1 visits today)