Karides Islahı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karides mi? Yiyelim mi?

Hayır, bu karides yenmiyor 🙂 Öyleyse nedir bu karidesler? Kaba bir tabirle akvaryum dünyasının omurgasız canlıları denebilir. Ülkemizde son zamanlarda oldukça popüler olan bu canlıların kökeni Güney Asya’ya kadar dayanmaktadır. Hem etçil hem otçul (omnivore) olan bu canlıların gerekli koşullar sağlandığında iki seneye kadar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Küçük tetra türleri, canlı doğuranlar, vatoz ve çöpçü balıkları ile birlikte bakılabilirler fakat tek tür olarak bakılmaları onlar için daha iyi olacaktır. Bulundukları akvaryum en az 10 litre olmalıdır, akvaryumlarında bakımı kolay olan bitki türlerini (özellikle moss) bulundurmanızda fayda var. Filtrasyon olarak pipo filtre kullanımı yeter de artar bile. Cüce karides türleri akvaryumumda fazla biyolojik yük oluşturmayacaktır. Karideslerde daha kaliteli ve daha güzel renklere ulaşılması için ıslah işleminin yapılması gerekir.

Islah nedir?

bir hayvan ya da bitki türünden daha iyi verim alabilmek için yapılan işlem.

Daha iyi verimden kastımız nedir peki? Yukarıda gördüğünüz resimde ‘kiraz karidesin’ ıslah edilerek ‘sakura’ karidesinin elde edilmesini görüyorsunuz. Renkleri çok daha canlı ve dikkat çekici değil mi? Peki bu ıslahın bize faydası nedir? Aslına bakacak olursanız seyir zevki dışında pek bir faydası yok, o zaman akıllara şu soru gelecektir: Neden ıslah edelim? Bildiğimiz tüm ‘Neocardina’ türleri  Neocaridina heteropoda’dan gelir.

Neocaridina heteropoda ile ilgili görsel sonucu

Seyir zevkinin ön planda olduğu bir hobi de böyle bir karidese ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz? Resimde gördüğünüz karides seneler süren ıslah çalışmaları sonucunda oluşmuştur. Bugün gördüğümüz karideslerin oluşumu bu şekilde sağlanmıştır. Eğer biz bu canlıları düzenli olarak ıslah etmezsek tekrar eski formlarını alacaklardır. Çünkü her canlı özüne geri dönmek ister. Diğer bir sebep ise bu işten para kazanmak için olabilir çünkü sakura karides fiyatı kiraz karidesin iki ile üç katı arasında değişmektedir. Bu da kaliteli ve maddi açıdan daha değerli karidesler için ıslah gerekeceği anlamına geliyor.

neocaridina davidi ile ilgili görsel sonucu

Islah çalışmaları sonucu elde edilebilecek karidesleri görebiliyor musunuz? Alt tarafta gördüğünüz karides ‘neocardina daviddi’. Onun hemen yanındaki ise türünün en güzel örneklerinden biri olan ‘bloody mary’ karidesi yer almakta. İkisinin de aynı tür karides olduğuna inanmak oldukça güç değil mi? Peki bu doğal bir şey mi? Hayır, kesinlikle değil. Bu canlılar milyarlarca yıl denizlerimizde ve tatlı sularımızda yaşadı ve günümüzde bu halini aldı. Doğal hayatta avcılardan saklanmak ve kamufle olmak için daha şeffaf bir renk aldı ve hayatta kalma şansı arttı. Koyu kırmızı renkleriyle dikkat çeken ‘bloody mary’nin doğal ortamda hayatta kalma şansı ne kadar olabilir?

 

bloody mary shrimp ile ilgili görsel sonucuneocaridina davidi wild type ile ilgili görsel sonucu

Karides Islahı Nasıl Yapılır?

Diyelim ki elimizde 20 adet kiraz karides var ve biz bu karideslerden hobi amaçlı sakura elde etmek istiyoruz öncelikle bu karidesleri başarılı bir şekilde üretmemiz lazım. Diyelim ki ürettik ve elimizde 20 tane yavru var bu yavrulardan 2 tanesi kardeşlerine göre daha koyu renkte çıktı. Şimdi iki seçeneğimiz var: birincisi kaliteli yavruları ayrı bir tanka almak ikincisi ise kalite bakımından düşük olan yavrularımızı başka bir tanka almak. Her iki yöntem için de iyi bir gözlem şarttır. Farz edelim ki iyi yavruları farklı bir tanka aktardınız, o yavrular kendi aralarında tekrar üredi ve bu sefer ilk batındaki yavrularınıza göre daha koyu renkli bir canlıya sahip oldunuz yapmanız gereken basit kötü yavruları tekrardan ayırmak ve kaliteli yavrular ile üretime devam etmek. Biraz zaman ve biraz emekle siz de çok güzel karidesler elde edebilirsiniz.

Kaynak:

karidesforum.com 

 

(Visited 1.428 times, 1 visits today)